İslam dini akrabalık ve komşuluk ilişkilerine niçin önem vermiştir?

İslam dini, akrabalık ve komşuluk ilişkilerine niçin önem vermiştir? Arkadaşlarınızla tartışınız. Sosyal çevrenin en önemli ögelerinden biri akrabalardır. İslam dini akrabayı ziyaret etmeyi ve onlara yardımda bulunmayı öğütlemiştir. Bu konu hakkında Kur’an-ı Kerim’de, “Şüphesiz Allah; adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder…” buyrulmuştur. Hz. Peygamber, akraba ilişkilerine verdiği önemi şöyle ifade etmiştir: “… Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabalarını ziyaret etsin…”

komşuluk ilişkileri

Peygamberimiz kendi yakınları ile eşinin yakınlarına özel ilgi gösterirdi. Yetişmesinde büyük emekleri olan amcası Ebu Talip ve onun eşi Fatıma’ya her zaman saygı ve sevgi beslerdi. Onları ziyaret eder ve onların gönüllerini alırdı. Hatta yardımcı olmak amacıyla onların çocukları olan Hz. Ali’yi kendi yanına almıştı. Hz. Peygamber, Hz. Ali’nin bakımını üstlenmiş ve her türlü ihtiyacını karşılamıştı.

Hz. Muhammed; sütannesi, amcası ve diğer akrabalarıyla ilişkilerini sürdürmüştür. Çocukluğunda dedesine daima saygılı olmuştur. Herkese iyi davranarak güler yüz göstermiş ve güzel söz söylemiştir. Sıkıntıları olduğu zaman onların yardımlarına koşmuştur. Hastalandıklarında onları ziyaret etmiş ve onların iyileşmesi için elinden geleni yapmıştır. Bayramlarda ve özel günlerde dost ve akrabalarını ziyaret ederek onların mutluluklarını paylaşmıştır.

Komşuluk, sosyal çevrenin en önemli ögelerinden biridir. İslam dini komşuluk ilişkilerine büyük önem verir. Komşularla iyi geçinmeyi ve her türlü dayanışma içinde bulunmayı öğütler. Bu konuda Yüce Allah şöyle
buyurmaktadır: “Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa… iyi davranın. Allah kendini beğenen ve daima övünüp duran kimseyi sevmez.”

Hz. Muhammed, komşularını ziyaret ederek onlara nazik ve güler yüzlü davranmış ve onlarla her zaman iyi ilişkiler içerisinde bulunmuştur. Komşularına yardımcı olmuş; onları sevinçli ve üzüntülü anlarında yalnız bırakmamıştır. Sevgi ve saygıya dayalı bir komşuluk ilişkisi içinde herkese örnek olmuştur.

Hz. Peygamber, komşularla iyi geçinme konusunda bizlere birçok tavsiyede bulunmuştur. İnsanların birbirleriyle kardeş olduklarını belirterek hiç kimseye haksızlık yapılmamasını öğütlemiştir. Arkadaşlık ve komşuluk ilişkilerine önem veren Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmuştur: “Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşlarına en hayırlı olandır. Komşuların en hayırlısı da komşusuna en hayırlı olandır.”

Hz. Muhammed’in ailesi, komşuları arasında bir ayrım yapmadan hepsiyle iyi geçinmiştir. Bizler de onların bu güzel davranışlarını kendimize örnek almalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.