Hz. Muhammed’in eşi Ümmü Seleme’ye danışması kendisine nasıl bir kolaylık sağlamıştır?

Hicret’in 6. yılında Müslümanlar Kâbe’yi ziyaret etmek istedi. Ancak Mekkeli müşrikler bu ziyareti engellemeye çalıştı. Onlara amacın savaş değil, sadece Kâbe’yi ziyaret etmek olduğu söylendiği hâlde yine de Müslümanların Mekke’ye girmesine müsade etmediler.

Uzun süren görüşmeler sonucunda iki taraf arasında bir antlaşma imzalandı. Bu antlaşmaya göre Müslümanlar Kâbe’yi ertesi yıl ziyaret edecekti. O yıl ziyaretin yapılamaması Peygamberimizin arkadaşlarını çok üzdü. Peygamberimizin arkadaşlarına ihramdan çıkın demesine rağmen onlar bu emri ağırdan aldılar. Hz. Peygamber buna çok üzüldü ve bu durumu eşi Ümmü Seleme’ye anlattı. Peygamberimizin bu üzgün halini gören Ümmü Seleme şöyle dedi: “Ya Resulallah! Sen kalk ve kurbanını kes. Onlar da sana uyacaklar ve kurbanlarını keseceklerdir.” Hz. Peygamber eşinin dediğini yaptı. Böylece arkadaşları da onu takip ettiler. Sonra hep birlikte Medine’ye döndüler ve ertesi yıl Kâbe’yi ziyaret eƫler. Buharî, Şurut, 15. (Özetlenmiştir.)

Hz. Muhammed’in, eşi Ümmü Seleme’ye danışması kendisine nasıl bir kolaylık sağlamıştır? Arkadaşlarınızla yorumlayınız.

Ümmü Seleme’nin önerisini Peygamberimiz uygulayarak, o anda olan problemi kendiliğinden çözüme kavuşturmuştur. Bazen insanlar üzüntü ve kaygı anlarında yapması gerekenler aklına gelmeyebilir. Bu anda başka bir kişiye danışmak, insana yol gösterme anlamında oldukça fayda sağlayacaktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.