İleride seçmeyi düşündüğünüz meslek ile ilgili bir araştırma yapınız.

İleride seçmeyi düşündüğünüz meslek ile ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda edindiğiniz verilere dayanarak bu mesleğin gerektirdiği bilgi ve beceriler ile kendi ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi karşılaştırınız.

Eğitimin önemli hedeflerinden biri de meslek edindirmektir. İlköğretimden sonra öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mesleki tercihlerine yönelik planlama yapmalıdırlar. Bunun için öncelikle farklı ortaöğretim kurumları tanınmalı ve mesleki tercihine de uygun olan ortaöğretim ve sonrasında yükseköğrenim kurumuna gidilmelidir.

Bir iki örnek vermek istiyorum.

Ben veteriner olmak istiyorum. Çünkü hayvanları çok seviyorum. Onların bakımı, korunması, hastalıklarının tedavi edilmesi konuları her zaman ilgimi çekmiştir. Şu an balıklarım, bir çift kanaryam ve bir de köpeğim var. Ben onlarla çok mutluyum. Gelecekte de hayvanlarla ilgileneceğim bir mesleği seçmekle mutluluğumun devam edeceğine inanıyorum. Veteriner olabilmek için orta öğretimde fen ya da Anadolu liselerine, sonrasında veterinerlik fakültesine devam etmem gerektiğini öğrendim. Gelecekteki mesleki tercihimle ilgili planımı gerçekleştirmek için çok çalışmam gerektiğinin de farkındayım.

Ben gözümü suda açtım, diyebilirim. Çocukluğumdan beri fırsat buldukça yüzmeye giderim. Benim için yüzmek nefes almak kadar vazgeçilmezdir. Bu nedenle gelecekte de yüzmeyi bir spor ve meslek olarak yapmamın doğru olduğunu düşünüyorum. Hem yarışmalarda ülkemi temsil etmek hem de iyi yüzücüler yetiştirmek istiyorum. Şimdiden birçok yüzme yarışmasına katıldım ve madalya kazandım. Gelecekle ilgili bu kararımı gerçekleştirmek için ilköğretimden sonra spor lisesine gitmem gerektiğini biliyorum. Liseden sonra üniversite eğitimi de alarak bilgi ve tecrübemi artırmam gerektiğine inanıyorum.

Ben otomobil tasarımcısı olmak istiyorum. En büyük hayalim geleceğin çevreci otomobillerini tasarlamak. Bu otomobiller hem tasarım harikası olmalı hem çevreci, hem de enerji tasarrufu sağlamalı diye düşünüyorum. Çocukluğumdan beri bana alınan oyuncak arabalardan daha fazla kendi tasarladığım otomobillerle oynamışımdır. Tasarladığım otomobillerden oluşan küçük bir koleksiyonum bile var. Çevremdekiler el becerilerimin çok iyi olduğunu söylüyorlar. Bu ilgi ve yeteneklerimi de dikkate alarak ilköğretimden sonra teknik ve endüstri meslek liselerinin makine bölümüne devam etmeyi sonrasında üniversitede makine bölümüne gitmeyi planlıyorum.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.