Toprağın insan yaşamındaki önemi onun hangi özelliklerinden kaynaklanmaktadır?

Toprağın insan yaşamındaki önemi onun hangi özelliklerinden kaynaklanmaktadır? Toprak tüm canlıların barınağıdır. Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar tarım yapmayı ve hayvanları evcilleştirmeyi öğrenen insanın en iyi dostu toprak olmuştur. Bugün arkeolojik kazılarla elde edilen buluntular bu dostluğun en önemli kanıtıdır.

toprağın önemi çatalhöyük kanıtları

Toprak, üretimdeki önemini tarih boyunca korumuştur. Topraktan elde edilen ürünler insanların temel ihtiyaçlarını karşılamıştır. Toprağın başlıca üretim ve geçim kaynağı olması geniş topraklara sahip devletleri güçlü hale getirmiştir. Bu nedenle devletler, verimli topraklara sahip olmak için pek çok mücadele vermişlerdir. Devletler, topraklarını genişletmek için fetihler yapmışlardır. Bu, toprağın üretimde olduğu kadar yönetimde de önemli olduğunun bir kanıtıdır. Devletler için toprağın üretimde kullanılmasını sağlamak ve bunu yönetmek başlı başına bir iş olmuştur.

ilkçağlarda toprak kullanımı

İlk Çağ’da Anadolu ve Mezopotamya’da yaşayan uygarlıklar toprağı ekip dikerek değerlendirmiş ve bu sayede üretimi artırmıştır. İhtiyaç fazlası üretim yapılması ticareti geliştirmiş, toplu yaşam yaygınlaşmış ve şehir devletleri kurulmuştur.

Toprak binlerce yıldır en değerli varlık olma özelliğini korumuştur. İnsanlar tahıl, sebze ve meyve gibi besinleri toprağı ekip biçerek elde etmişler, hayvanlarını yemyeşil meralarda otlatmışlardır. Kıyafetlerinden barınaklarına, mobilyalarından üzerine yazı yazdıkları kağıda kadar pek çok şeyin yapımında toprakta yetişen ürünleri kullanmışlardır. İnsanlar için toprak o kadar değerlidir ki savaşların çoğu bu yüzden çıkmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.