İletişimle ilgili teknolojik ürünlere örnekler veriniz.

İletişimle ilgili teknolojik ürünlere örnekler veriniz. Tarih boyunca insanlar uzak yerlerdeki insanlarla haberleşme ihtiyacı duymuşlardır. Haberleşme, her zaman insanların öncelikli gereksinimlerinden biri olmuştur. Başlangıçta haberleşmek için açık havada yakılan ateş kullanıldı. Daha sonraları yaya haberci, atlı posta ve posta güvercini gibi zahmetli ve oldukça zaman alıcı yöntemlerle haberleşildi. 1844 yılında Samuel Morse (Samuel Mors) tarafından ilk mesaj, telgraf hattından ilk mesaj gönderildi. Böylece iletişimde yeni bir dönem başladı.

morse tarafından icat edilen telgraf

İletişim araçlarından telgraf sonraki yıllarda daha da geliştirildi. 1876 yılında Alexander Graham Bell (Aleksandır Gıraham Bel) telgraf teknolojisindeki gelişmelerden yararlanarak sesi teller aracılığıyla ileten telefonu icat etmeyi başardı.

Yirminci yüzyıl, teknolojinin insanlık tarihinde daha önce hiç olmadığı kadar geliştiği bir dönem oldu. Bu ilerleme günümüzde de devam etmektedir. Telefon, radyo, televizyon ve bilgisayar gibi buluşlar teknolojik gelişmeler sonucu günümüzdeki hâllerini almışlardır.

telefon ev telefonu cep telefonu

Graham Bell’in buluşu olan telefon 20. yüzyıla gelindiğinde artık bütün dünyada kablolar aracılığıyla insanların iletişimini sağlıyordu. Yanımızda kolayca taşıyabileceğimiz bir haberleşme aracıyla kablolara bağlı kalmaksızın haberleşme isteği cep telefonunun icadına giden yolu açtı. Günümüzde milyonlarca insan iletişim için cep telefonu kullanmaktadır. 

televizyon serüveni

1926 yılında John Logie Baird (Con Loc Beyırd), televizyonu icat etti. Başlangıçta siyah beyaz yayın yapan televizyon, teknolojik gelişmelerle birlikte renkli yayın yapar hâle gelmiştir.

bilgisayar serüveni

Bilgisayarın icadıyla bilginin kullanılabilmesi, iletilebilmesi ve bilgiye herkesin ulaşabilmesi kolaylaşmıştır. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeyle birlikte hayatımıza internet girmiştir. Dünya Çapında Ağ (www) olarak adlandırılan internet ağı bizi istediğimiz bilgiye ulaştırmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.