Bu bileşiklerinin nerelerde ve hangi alanlarda kullanıldığını araştıralım

Su (H2O), şeker (C6H12O6),  karbon dioksit (CO2), kükürt dioksit (SO2), amonyak (NH3), hidrojen klorür (HCl) bileşiklerinin nerelerde ve hangi alanlarda kullanıldığını araştıralım. Yaptığımız araştırma sonuçlarını arkadaşlarımıza sunalım.

H2O su bileşik modeli

H2O 2 hidrojen atomundan oluşan molekül ile 1 oksijen atomunun bağlanarak oluşturduğu, bir bileşiktir. Su bütün canlıların temel ve zorunlu içeceğidir. 

C6H12O6 bileşik modeli

Şeker (C6H12O6) bileşiği, gıda sanayisinde kullanılır. Tatlılarda kullanılır.

CO2 bileşik modeli

Karbon dioksit (CO2) bileşiği, insan vücudunda, hücrelerin oksijeni yakması yada dünya üzerinde kömürlerin yanması v.b. sonucu ortaya çıkan bir gazdır. Bitkilerin fotosentezi için gereklidir.

SO2 bileşik modeli

Kükürt dioksit (SO2) bileşiği kullanım alanları, etlerin saklanması, kağıt imalatında, kimyasal madde oluşturmada, camların tavlanmasında, yiyeceklerin ve yağların beyazlatılması.

NH3 bileşik modeli

Amonyak (NH3) bileşiği kullanım alanları, amonyak keskin kokulu renksiz, aşındırıcı ve zehirli bir gazdır. Amonyak (NH3) ilaç, parfüm, boya, gübre, deterjan, temizleyicilerde kullanılır.

HCl bileşik modeli

Hidrojen klorür (HCl) bileşiği kullanım alanları, çeliğin dekapajı, organik bileşiklerin oluşturulması, inorganik maddelerin sanayi dallarında üretimi ve pH dengesinin sağlanması için birçok sanayi alt dalında.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.