Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar Nelerdir? Bu Gazların İnsan Üzerindeki Etkileri

Kimyasal silahlar, isminden de belli olacağı üzere kimyasal maddelerin birleşimi sonucu elde edilen ve insan üzerinde çok şiddetli sağlık sorunları oluşturan gazlardır. Bu gazlar insan üzerine yoğunlaştığı zaman kesinlikle bir insandan başka bir insana bulaşıcı etkisi yoktur.  Aynı zamanda çevredeki etkisi uzun süreli olarak varlığını sürdürse de büyümesi, çoğalması gibi durum söz konusu olmaz.  Sizlere bu yazımızda Kimyasal silah olarak bilinen gazların listesini ve tanımlarından bahsedeceğiz.

Fosgen Kimyasal Gaz;  Renksiz bir gaz olmanın yanı sıra kokusu taze biçilmiş ot ya da yeşil mısırı andırmaktadır. İnsanın cildine ve gözlerine zarar vermese de ciğerlere olan etkisi çok yüksektir.

Disofgen Kimyasal Gaz; Ciğerleri yakan ve kabartan bir etkisi vardır. Aynı zamanda bu etki 1-3 saat etkisini göstermektedir. Sıvı halde olmakla birlikte biçilmiş ot kokusunu andırmaktadır. Bu gazın boğucu etkisi çok yüksektir.

insan üzerinde etkisi olan gazlar

insan üzerinde etkisi olan gazlar

Tabun Gazı; Nefes keser, hızlı öldürür, meyve gibi kokar. Göze ve cilde etkisi olan gazlar arasında en etkili olanlarından birisidir.

Sarin Gazı; Öldürücü etkisi bulunan bu gaz, gözü ve cildi tahrip eder. Kokusuz olarak biliniyor.

Soman Gazı; Nefes keser, hızlı ölüm gerçekleştirir. Sinir gazı olarak bilindiği gibi, meyvemsi bir kokuya sahiptir.

Hidrojen Siyanür; Şeftali meyvesinin çekirdeğindeki kokuyu andırır. Kan zehirleyici etkisi vardır.  Nefes almanızı zorlaştırır, oksijen almakta zorluk çektirdiği gibi göz ve cilde etkisi de vardır. Ancak cilt ve göz için çok aşırı etkisi olduğu gözlemlenmez.

Siyaanogen Klorür Gazı; Nefes almada zorluk çektirir. Boğucu bir etkisi sayesine hızlı ölümlere neden olur. Hidrojen Siyanür gazı ile kokusu benzeşir. Renksiz ve sıvı haldedir.

Arsin Gazı; Kanı, ciğerleri, böbrekleri zehirleyen tehlikeli bir gazdır. Etkisi 10 gün kadar sürebilir. Sarımsak kokusunu andırır ve gaz halinde renksizdir.

Aşağıdaki gazlar ise; yakıcı gazlar kategorisine girmektedir. İnsan üzerinde etkisi her bir gazın çok farklıdır.  Damarları yaralayan, dokuları tahrip eden, solunum sistemini etkileyen, göz korneasını zedeleyen, cildi ve burnu tahriş eden, ani batıcı etkisi olan, mide bulandırıcı ve kusturan gazlar olmakla beraber ölümcül etkileri vardır.

Hardal Gazı, Nitrojen İperit, Foksen Oskim, Levizit, İperit Levizit, Etildikloro Arsin, Fenildikloro – Arsin, Medildikloro – Arsin

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.