insanlar arası etkileşimde kitle iletişim araçlarının rolünü anlatan örnek olaylar…

Dersin adı : Sosyal Bilgiler
Sınıf : 7
Ünitenin adı : İletişim ve İnsan İlişkileri
Beklenen performans : Araştırma, eleştirel düşünme, karar verme
Süre : 2 hafta
Değerlendirme : Dereceli Puanlama Anahtarı

sosyal 7 11 sayfa

Konu: Sizden insanlar arası etkileşimde kitle iletişim araçlarının rolünü anlatan örnek olaylar bulmanız ve bunları sınıfta sunmanız isteniyor.

Performans görevinin adı: Kitle İletişim Araçları ve Etkileşim

Bu çalışmayı yaparken;

a) Çeşitli gazeteleri ve İnternet adreslerini tarayarak kitle iletişim araçlarının insanlar arasındaki etkileşimde nasıl bir rol oynadığına ilişkin örnek haberler bulunuz.

b) Bulduğunuz gazete haberlerini kesiniz. İnternet haberlerini ise yazıcı kullanarak yazılı hâle getiriniz.

c) Elinizdeki haberleri bir karton üzerine yapıştırınız ve haberlerin yanına tanıtıcı kısa açıklamalar yazınız.

d) Bir sunum raporu hazırlayınız.

e) Raporunuzun sunumunu yapınız.

f) Performans görevinizin öğretmeniniz tarafından aşağıdaki dereceli puanlama anahtarına göre değerlendirileceğini gözönünde bulundurunuz.

Kitle iletişim araçları, halkın sosyalleşmesinde, siyasal ve sosyal kararlara varmasında, günlük bilgi ihtiyacını karşılamasında önemli rol oynar. Kitle iletişim araçlarının, toplumun siyasal yönden olgunlaşmasında, demokratik davranışı ve temel hakları içselleştirerek karar verme sürecinde, doğru etkilenmesinde büyük bir önemi vardır. Kitle iletişim araçlarının ülke ve dünya sorunları hakkında kamuoyuna bilgi vermesi ve bu konulardan hangisinin kamuoyunda önceliğe sahip olması gerektiği konusunda etkili olduğu görüşü kabul edilmektedir. Toplumda, kitle iletişim araçlarının gündemine aldığı, büyük ağırlık ve yer verdiği konular önemli olarak algılanmaktadır. Gündem kurma ve saptama araştırmaları sonucunda, kitle iletişim araçlarının toplumsallaşma ve siyasal toplumsallaşmada etkili olduğu görülmektedir. Bu nedenle kitle iletişim araçlarına, birçok konuda olduğu gibi siyasal toplumsallaşma konusunda da büyük sorumluluk düşmektedir.

gazete haberi kitle araçları

iletişim gazete haberleri

insanlar arası etkileşimde kitle iletişim araçları

etkileşim internet haberi

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Esra, yaklaşımın hiç hoş değil, ara bakalım gazete haberleri bulabilecekmisin, bence burada kullandığım görseller, konuyla ilgili, burada açıkça insanlar arası etkileşimde kitle iletişim araçlarının rolünü anlatan haberler buldum.

  2. çok biliosan sen gel yap sen bunu yazsan hoca sana en kötü 4 vermiştir. insanda bi ön yargı olmaz mk otur sen süt iç evde adam 10 numara yazmıs

 1. Arkadaşlar internetin size faydalı olmasını, aradığınız şeyi bulmak istiyorsanız Esra gibi yapmayın neleri beğenmediğinizi yazarsanız, üzerinde beraber çalışıp daha güzel içerikler ortaya çıkarabiliriz.

 2. mehmetduman düşünme olarak ne yazabilirim bi örnekler verirmisin ama hızlı olabilirsen sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

  1. İletişim ve İnsan İlişkileri performans görevi cevabının size faydalı olduğuna çok sevindim.

  1. Berker anlayamadığın konu nedir? Ödevi yeterince açıklamaya çalıştım.

 3. kadirtopal resimlerin üzerine tıklar resimleri açarsan, net olarak okunabilir ve anlaşılabilir.

  1. Kitle iletişim araçları ile alakası var şöyle ki, öğrenci SBS ile ilgili problemini bu araçlar vasıtası ile dile getiriyor. Bu çözümde herkese duyruluyor.

   1. ama benim kitle iletişim araçlarını anlatan bir habere ihtiyacım var kitle iletişim aracına bir örnek değil ama olsun yinede bir tane yetiyomuş saolun

 4. Peki bu konuda sadece kitle etkileşim araçlarını istiyor mesela şunun gibi iletişim araçları nelerdir sorusu vardı oan radyo televizyon gazete vs. yazdım kitle etkileşim araçlarınada öyle şeyler yazmam gerekiyor yarın sınavım var hala cevabı bilmiyorum yardımcı olun beyler bayanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.