Kitle iletişim özgürlüğünün olmadığı yerde doğru bilgi alma hakkı da kullanılamaz.

“Kitle iletişim özgürlüğünün olmadığı yerde doğru bilgi alma hakkı da kullanılamaz.” diyen biri, bu düşüncesini hangi sözlerle kanıtlayabilir?

Doğru bilgi alma hakkı ile düşünceyi açıklama ve iletişim özgürlükleri birbiriyle bağlantılıdır. İnsanların düşüncelerini özgürce açıklayamadıkları ya da açıklasalar bile kitle iletişim araçlarının bu bilgileri olduğu gibi aktaramadığı bir toplumda doğru bilgi alma hakkı da gerçekleşemez. Oysa demokrasilerde kişilerin sağlıklı kararlar verebilmesi için doğru haber almaları büyük önem taşır.

Doğru bilgi alma hakkı uluslararası bir haktır ve haberin kitle iletişim araçları ile özgürce dolaşmasının bir sonucudur. Bu şekilde elde edilen bilgi ise düşünceyi açıklama ve kitle iletişim özgürlükleri ile başka insanlara iletilir.”

Bireyin haber alma hakkını sağlayan ve toplumdan gelen istekleri yansıtarak kamuoyu oluşmasına aracılık eden özgür basın, düşünceyi açıklama özgürlüğünün en etkin aracıdır. Basında yani kitle iletişiminde özgürlük, düşünceyi açıklama özgürlüğünün tamamlayıcısıdır. Bu nedenle özgürce düşünebilmek, düşündüklerini özgürce açıklayıp yayabilmek için kitle iletişiminin özgür olması gerekir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.