Sizce insanların bu tür faaliyetler yapmasında etkili olan unsurlar nelerdir?

İnsanlar hiç kimsenin etkisi kalmadan, isteyerek ve bilerek sivil toplum kuruluşlarına üye olurlar. İnsanlara maddi ve manevi yönlerden detek olmak için gayret gösterirler. 5. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi Milli Eğitim Yayınları 143. sayfa soruları

1. Sizce insanların bu tür faaliyetler yapmasında etkili olan unsurlar nelerdir?

Topluma ve insanlara faydalı olma, onlara yardım etme düşüncesidir. İnsanlar ihtiyaç sahibi başka insanlara yardım ederek iç huzur ve mutluluk duyarlar. Bazı insanlar da başka insanların zor durumda kaldıklarını gördüğünde, rahatsız olur içinde ona yardım etme isteği uyanır. Bu istekle gönllü olarak bu tür faaliyetlere katılır yada çeşitli şekillerde bağışlarda bulunur. 

2. Sivil toplum kuruluşlarını bireysel ve toplumsal yararları açısından kısaca değerlendiriniz.

İnsanlar biraraya gelerek sivil toplum kuruluşlarını kurarlar. Bunlar toplumun birlik, beraberlik ve yardımlaşmasında büyük katkıları vardır. İnsanlar tek tek birey olarak yapamadıklarını biraraya gelerek, vakıf, dernek gibi girişimlerle yaparlar.

STK’ların bireysel faydası, ihtiyaç sahiplerinin gereksinimleri karşılayarak, bireyler açısından önemli bir görevi yerine getirirler. Topluma yardımlaşma kanalları gösterek, dayanışma ve yardımlaşma yollarını öğretirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.