İş ilanlarında aranan mesleklerin nitelikleri nelerdir?

İş ilanlarında aranan mesleklerin nitelikleri nelerdir? Gelecekte bu iş ilanına başvuru yapacak adaylardan biri olduğunuzu düşününüz. Bu mesleğe sahip olmak için bugünden geleceğe yönelik nasıl bir planlama yapardınız? Açıklayınız.

E-Ticaret Müdürü

• Örgün eğitim veren üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun,
• İyi derecede İngilizce bilen, bilgisayar programlarına hâkim,
• Yeni teknolojileri araştırmaya, öğrenmeye ve gelişime açık, girişimci,
• Problem çözme ve organizasyon becerileri yüksek adaylar aranıyor.

Teknik Destek ve Sistem Görevlisi

• Ofis makineleri, bilgisayar kurulumu ve kullanımı konusunda tecrübeli,
• Teknik lise veya meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerinden mezun,
• Takım çalışmasına inanan, değişime ve öğrenmeye açık, girişimci adaylar aranıyor.

Yukarıdaki iş ilanlarını nitelikli insanlar aranmaktadır. Alanında üniversite mezunu, İngilizce konuşabilen, bilgisayar programları ve ofis makinelerini faks, yazıcı vb. kullanabilen, yenilikleri ve gelişmeleri takip eden özellikte insanlar arıyorlar.

İki ilan için farklı eğitim planı çizmek gerekir. E-ticaret müdürü olabilmek için, liselerin daha çok eşit ağırlık bölümlerinde, anadolu liseleri yada fen liseleri olabilir yada ticaret liseleri de olabilir. Üniversiteyi, iktisat, işletme gibi bölümleri okumak gerekiyor. Bu lise ve üniversite eğitimleri yanında, ingilizce dili öğrenmek ve pratik yapmak ve bilgisayar ile ilgili eğitimleri alıp, pratik ve denemeler yapmak ve bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmek gerekir.

Teknik destek ve sistem görevlisi olabilmek için, liseyi endüstri ve teknik liselerin, bilgisayar ile ilgili bölümlerinden mezun olmak, aynı alanın yüksek okulunu da okumak gerekiyor. Bilgisayar teknolojisini iyi tanımalı, parçalarının ne işe yaradığını öğrenmeli ve bu konuda gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmelidir. Okul eğitimlerinin yanında konuyla ilgili çokça çalışma ve yardım olduğu için konuyla ilgili internet sitelerini yakından takip etmeli ve abonelikler oluşturulmalıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.