Isı iletimi hangi durumlarda gerekir?

Resimde bir evin dış cephesinin ısı yalıtım malzemesiyle kaplandığı görülmektedir. Sizce bu kaplama işine neden ihtiyaç duyulmuştur? Başka hangi amaçlarla ısı yalıtımına ihtiyaç duyarız? Sizce ısı yalıtımı için ne tür malzemeler kullanılmaktadır? Evlerimizde daha az enerji kullanmak için ısı yalıtımından başka hangi önlemleri alabiliriz? Bazen ısının iyi iletilmesine de ihtiyaç olur mu? Sizce ısı iletimi hangi durumlarda gerekir?

bina dış cephe yalıtımı

Sizce bu kaplama işine neden ihtiyaç duyulmuştur? Binaları kışın, bina içerisindeki sıcaklığı korumak, dışarıdan da soğuk hava girmesini önlemek, yazın dışarıdaki sıcak havanın bina içerisine girmesine engel olmak için yalıtım malzemeleri bina dış cephesine yalıtım kaplaması yapılır.

Başka hangi amaçlarla ısı yalıtımına ihtiyaç duyarız? Vücut sıcaklığımızı korumak, termosun içindeki sıvının sıcaklığını korumak, buzdolabının içindeki soğuk havayı muhafaza etmek için ısı yalıtımına ihtiyaç duyulur.

Sizce ısı yalıtımı için ne tür malzemeler kullanılmaktadır? Isı yalıtımı için, Plastik köpük, ahşap, katran, cam yünü, silikon yünü, taş yünü

Evlerimizde daha az enerji kullanmak için ısı yalıtımından başka hangi önlemleri alabiliriz? Daha az enerji kullanmak için, elektrik ampulleri tasarruflu ampullerle değiştirmeli, gereksiz olan elektrikli aletleri çalıştırmamalıyız.

Bazen ısının iyi iletilmesine de ihtiyaç olur mu? Yemek pişirmek istediğimizde, tencerenin ısıyı iyi iletmesini isteriz.

Sizce ısı iletimi hangi durumlarda gerekir? Örneğin, yemek pişirirken kullandığımız tencere ve tavalar ocağın verdiği ısının yemeklere iletilmesini sağlamak için demir, çelik ve bakır gibi iletken maddelerden yapılır.

Benzer şekilde evimizde ısınmak için kullandığımız soba ve kalorifer petekleri de ısının iyi iletilmesini sağlamak amacıyla iletken maddelerden yapılmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.