Işık kirliliğini önlemek için ne gibi önlemler alabilirsiniz?

Işık kirliliğini önlemek için ne gibi önlemler alabilirsiniz? Gerektiğinden fazla yapılan aydınlatma diyebileceğimiz ışık kirliliğini önlemek için yapılması gerekenler maddeler halinde;

– Işık kaynaklarını yani lambaları tasarruflu ve led ampullerle değiştirmek.

– Apartman merdiven boşluklarında veya ev bahçelerde geçiş noktalarında sensörlü lambaların kullanılması ve sadece bulunduğunuz yerin aydınlanması.

– Belirli saatlerden sonra trafiğin olmadığı zamanlarda trafik lambalarının kapanması.

– Gereksiz yere aydınlatmalardan uzak durmak.

– Ortamın, odanın, sokağın ne kadar aydınlatmaya ihtiyacı varsa o kadar güçte bir ampul kullanmak gereğinden fazla parlaklıkta bir aydınlatma yapmamak.

– Sokak lambalarının dizaynı ışığı dağıtmayacak şekilde amacına uygun olarak tasarlanmalıdır.

– Işık göğe doğru yada, yeryüzüne paralel olarak yönelmemeli, yeri aydınlatacak şekilde konumlandırılmalıdır.

– Fazla ışıklandırmadan kaçınılmalıdır. Kabul edilen standartlara göre herhangi bir iş için doğru ışık miktarının kullanılması , ışık kirliliğine neden olan yansıtılmış ışık miktarını azaltacaktır.

– Gereksiz gece ışıklandırması , kısmen dekoratif amaçlı projektör , ticari ve reklam amaçlı ışıklandırma , spor sahalarında kullanılan projektörler gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar kapatılmalıdır.

– Park ve bahçelerde büyük oranda gökyüzüne ışık gönderen glop tipi armatürlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Bunların yerine yürüyüş yollarında uluslar arası önerilerce verilen değerlerde yatay ve düşey aydınlık düzeylerini yaratan uygun tasarımlı direkt veya yarı-direkt armatürler kullanılmalıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.