Alternatif Enerji Kaynakları Bor ve Hidrojen Enerjisi

Klasik enerji kaynaklarına ( petrol, elektrik ) alternatif olarak tercih edilen enerji kaynaklarıdır. Bilindiği üzere küresel ısınma son yılların en etkili sorunlarından birisidir. Dünyayı tehdit eden küresel ısınma klasik olarak bildiğimiz enerji kaynaklarıdır. Bunların başında petrol gelmektedir. Fosil yakıt rezervlerinin tükenmesi sonucunda ise bazı bilim adamları bu enerji kaynaklarına alternatif enerji kaynakları araştırması yaparak küresel ısınma sorununa ve fosil yakıt rezervlerinin tükenmesine alternatifler araştırmaktadırlar. Akaryakıt zamlarının da bu araştırmaya da önemli ölçüde etkisi vardır. Doğada çokça bulunan bazı enerji kaynakları temiz, yenilenebilme ve küresel ısınmaya minimum seviyede etki eden kaynaklar olmaktadır.

Bugünlerde kullandığımız enerji kaynakları genel anlamda bazı hayvanların veya bitkilerin fosilleşmiş hallerini yakıt olarak kullanmaktayız. Üst paragrafta belirttiğimiz yenilebilir olma özelliği bu fosil yakıt tüketimi için geçerli değildir. Çünkü hayvanların ve bitkilerin fosilleşmesi çok uzun yıllar sürmektedir. Ancak yakıt olarak kullanılması ise çok kısa sürede tüketilmektedir. Bu nedenle yeni enerji kaynaklarının bulunması, kazanılması ve yenilenebilir olması dünya için çok etkili olacaktır.

Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir ya da amacı nedir diye merak edenler muhakkak vardır. Yenilenebilir yani sürdürülebilir, sürekli olarak doğadan bulunabilir bir enerji kaynaklarıdır. Hiç tükenmeyecek olmasının yanı sıra dünyaya zararı da neredeyse sıfır diyebiliyoruz.

Mevcutta kullanılan enerji kaynaklarının insan sağlığına ve doğaya inanılmaz zararları bulunmaktadır. Ancak yeni enerji kaynaklarının bu şekilde zararları bulunmamaktadır. Buna örnek olarak yenilenebilir enerji kaynağının atıkları bile doğaya geri bırakıldığında doğayla özleşmesi insanların hoşuna giden bir durum haline gelmektedir.

Hidrojen Enerjisi; Yanabilme özelliği olan bir gaz olarak biliyor. Güneş ve yıldızların tepkimesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Patlama sonucunda ortaya çıkan su aslında bir gaz oluşumudur. Tek başına gaz oluşumu diyemesek te elde edilen bu su bazı bileşimlerle hidrojen ve oksijen gazlarına dönüştürülmektedir. Bu nedenle sürdürülebilir enerji kaynağı olduğu gibi zarardı da bulunmamaktadır.

Bor Enerjisi; Katı, siyah renkli, sert ve kristal şeklindedir. Amorf durumu dediğimiz ürü ise siyah toz halindedir. 150’den fazla minerallerin içinde olmasına rağmen karışımları içerisinde; Magnezyum, Sodyum ve Kalsiyum elementlerinin birleşiminden oluşmaktadır. Türkiye’de bolca miktarda rezervleri bulunan bor madeni geleceğin önemli enerji kaynaklarından birisidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.