Kur’an’da yer alan başlıca konular hangileridir?

Kur’an’da yer alan başlıca konular hangileridir? Söyleyiniz. Kur’an insanların hayatlarına bir ışık, bir yol gösterici bir kılavuz olarak indirilmiştir. İnanç, ibadet, ahlak, ticaret gibi insan hayatı ile ilgili konulara Kur’an yer vermiştir.

İnanç: Allah insanları batıl ve yanlış inançlardan doğru yola yönlendirmek için Kur’an indirmiş, inancımızın nasıl olması gerektiği, nasıl neye inanacağımız, şirkten nasıl korunacağımız, her zaman tevhid üzerine nasıl olacağımız ile ilgili inanç meseleleri detaylı bir şekilde bize bildirilmiştir. Dinin temelini inanç esasları oluşturmakta, dinimizde bir kişinin inancı sahih olmadığı sürece, onun yapacağı ibadetler, yaşayacağı güzel ahlak ona fayda vermeyecektir. Şirkten nasıl korunacağımız bize bildirilmiştir.

İbadet: Allah’a kulluk vazifesi olarak, yapmamız emredilen hal hareket ve davranışlardır. Kitabımızda yapmamız emredilen ibadetler bildirilmiştir. Namaz, oruç, hac, zekat, sadaka, gibi ibadetleri sayabiliriz.

Ahlak: Allah sosyal hayat içinde, iyiye yönelen, kötülüklerden sakınan insanda olması gereken ahlak ilkelerini bize Kur’an’da bildirmiştir. Bi müslümanın nasıl iyi ahlak üzerine olacağını kitabımızdan öğrenmekteyiz.

Kıssa: Kur’an’da geçen konulardan biri de, geçmiş kavimlerin ve peygamberlerin hayatlarından geçen, ibreklik hikayelerdir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.