İslam dininin temel inanç esaslarını aşağıya maddeler halinde yazınız.

İslam dininin temel inanç esaslarını aşağıya maddeler halinde yazınız.

Temel İnanç Esasları

1- Allah’a İman etmek. Bütün varlıkların yaratıcı olduğuna inanmak. Allah yarattıklarının hiç birine bezemez. O’nun dengi ve bezneri yoktur. Kulluk yalnız O’na yapılır.

2-  Meleklere iman etmek. Meleklerın varlığına inanmak. Gözlerimiz ile görememize rağmen meleklerin varlığına inanırız. Melekler Allah’ın emirlerini yerine getirirler.

3- Kitaplara iman etmek. Genel olarak Allah katından indirilen kitaplara inanmak. Kur’an dışındaki kitapların orjinal halleri olmadığı için, onların indirildiğine inanmak. Son indirilen kitap olan Kur’an-ı kerim’i hayatımızda tatbik etmemiz gerekir. Kur’anı Kerim korunmuş kitaptır. Tahrif olmadan günümüze gelmiş, Kıyamete kadar da kalacaktır. İsmi zikredilen kitaplar, Kur’an, Tevrat, İncil Ve zebur’dur. Bunların dışında indirilen sahifaler de vardır.

4- Peygamberlere iman etmek. İsmi zikredielen ya da zikredilmeyen bütün peygamberlerin, peygamberliği, kabul etmek, inanmak.

5- Ahiret gününe iman etmek. Öldükten sonra dirileceğimize ve dünya da yaşadığımız hayat ile ilgili hesap gününün varlığına inanmak.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.