Maddenin ısı ile etkileşimi sonucunda hangi olaylar gerçekleşir?

Maddenin ısı ile etkileşimi sonucunda hangi olaylar gerçekleşir? Erime, donma, buharlaşma ve yoğuşma gerçekleşir. Normal koşullarda doğada katı, sıvı ve gaz hâlde bulunan maddelere ısı vererek ya da maddelerden ısı alarak fiziksel hâllerini değiştirebiliriz. Biliyorsunuz ki maddenin en düzenli hâli katıdır. Katı maddeyi oluşturan moleküller arasındaki bağların sıvı ve gazlara göre daha sağlamdır.

Katı maddeyi eritmek ve buharlaştırmak için maddeyi oluş-turan moleküller arasındaki bağların koparılması gerekir. Bunun için de maddeye ısı verilmelidir. Isınan maddede bulunan tanecikler hız kazanacak ve tanecikler arasındaki mesafe artacaktır. Bunun sonucunda ısı almaya devam eden maddenin moleküller arasındaki bağları kopararak önce sıvı daha sonra da gaz haline geçecektir.

maddenin ısı ile etkileşimi

Erime ve buharlaşmada moleküller arasındaki bağların koparılması için dışarıdan enerji almak gerekiyorsa donma ve yoğuşmada moleküller arasındaki yakınlaşma ve bağ oluşması için de dışarı enerji verilmesi gerekir. Bu nedenle donma ve yoğuşmada ısı açığa çıkar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.