Milletvekili Dokunulmazlığının kaldırılmasının sonuçları nelerdir?

Milletvekili Dokunulmazlığının kaldırılmasının sonuçları nelerdir? Dokunulmazlığın kaldırılmasının sonuçları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

a) Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilli hakkında, adli kovuşturmanın tüm aşamaları uygulanabilir. Başka bir deyişle, dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekilinin, diğer kişilerden bir farkı kalmaz. Bu durumda, milletvekili sorguya çekilebilir, tutulabilir,  tutuklanabilir ve yargılanabilir.

b) Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili hakkında verilen ve seçilmeye engel nitelikte olmayan mahkumiyet kararının yerine getirilmesi, milletvekilliğinin sona ermesine kadar geriye bırakılır.

c) Milletvekilliği sona eren bir kimsenin, yeniden seçilmesi durumunda, herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan ceza hükmünün yerine getirilmesinin ertelenmesine devam olunur.

d) Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilinin, seçilmeye engel bir suçtan dolayı hüküm giymesi durumunda ise, milletvekilliği düşer (madde 84).

e) Yasama dokunulmazlığının kaldırılması, milletvekilliğinin sona ermesi değildir. Milletvekili yasama çalışmalarına katılabilir.

f) Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilleri, hangi fiilden yargılanacaksa, ancak onunla sınırlı olarak hakkında kovuşturma yapılabilir. Savcı ve mahkeme dokunulmazlığı kaldırılan fiille bağlıdır. Fiilin nitelendirilmesi yargı yerinin takdiri içindedir.

g) Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili, kovuşturma sonucu beraat ederse, başkaca bir işleme gerek kalmadan, yeniden dokunulmazlığına kavuşur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.