Müslümanlar arasındaki bölünmeler İslamiyet’in yayılışını nasıl etkilemiş olabilir?

İslamiyetin yayılış haritasıMüslümanların arasında, ihtilafların, iç çekişmelerin, siyasi bölünmelerin olduğu zamanlarda, fetihler durmuş, İslamiyet’in yayılması yavaşlamıştır. Çünkü Müslümanlar kendi kendileri ile savaşmışlardır. Siyasi birliğin olduğu dönemlerde fetihler artmış, İslam’ın yayılması da hızlanmıştır.

peygamberimiz döneminden başlayarak, 1. Halife Hz. Ebu Bekir, 2. Halife Hz. Ömer, 3. Halife Hz. Osman dönemlerinde Müslümanlar şahlanmış, zaferden zafere koşmuşlar, İslamiyet hızla yayılmıştır. Hz. Osman’ın şehid edilmesi ile karışıklıklar baş göstermeye başlamış, Hz. Ali’ye başkaldırılar da bu sebebe bağlanmıştır.

Hz. Ali dönemi siyasi iç çekişmelerle geçti. Cemel (deve) savaşında (656) Hz Ali ile ona muhalifleri (Hz. Talha, Hz. Zübeyr ve Hz. Aişe) savaşmıştır. Muaviye Suriye2de güçlü bir ordu kurmuştu. Muaviye’nin Hz. Ali’nin halifeliğini tanımaması üzerine Sıffın savaşı yapılmıştır. Bu savaş sonunda da Müslümanlar arasında fikri ve siyasi bölünmeler iyice ortaya çıkmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Gerçekten çok güzel çok teşekkürler.Sizin sayenizde bende öğreniyorum bir şeyler.Tekrar teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.