Ötüken’in önemi nedir? Kaybedilmesinin Doğurduğu Siyasal sonuçlar

Ötüken’in Türkler için önemi nedir? Ötüken’in kaybedilmesi hangi siyasal sonuçları doğurmuştur?

Moğolların ve Türklerin eski inancı olan Tengri dininde Toprak ananın adlarından biri de Ötüken’dir. Tengri-Kültü, Ötüken-Kültü ile birlikte önem kazandığı dönem özellikle Göktürkler zamanıdır. Ormanlarla kaplı olan dağ ötüken adı ile anılır. Orhun yazıtlarında memleketinin kalbi olarak geçen bu ötüken dağı Türkler için çok kutsal sayılırdı. Türkler aynı zaman da ötüken kentini dünyanın merkezi olarak kabul ediyorlardı.   Ötüken ormanına yabancıları sokulmaz, yabancılar girdiği takdirde Türk devletinin sona ereceğine inanılırdı.

Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Ötüken kenti İlk Türk devletlerine başkentlik yapmıştır. Hun İmparatorluğu merkez Ötüken olmak üzere devletini kurmuşlardır. Bu kentin başka devletlerce ele geçirilmesini kendileri zilletlik ve uğursuzluk saymışlardır. 

Ötüken’in, Oğuz Destanında, Orhun havzası arasında bulunan bölgeye ad olmuştur. Oğuzların döneminde Ötüken kenti, önemli kararların alındığı bir merkez olmuştur.

Ötüken, bozkır da yaşayan Türk orduları için gereksinimlerinin ve mühimmat ihtiyaçlarının karşılandığı bir merkezi üs durumunda idi.

Türklerin 2. Büyük imparatorluğu olan Göktürk devletine de Ötüken başkentlik yapmıştır.

Ötüken, Türklere sadece başkentlik yapmamış, Türklere manevi açıdan da güç katan bir değerde olmuştur. Ötükenin kaybedildiği dönemlerde Türk devletleri dağılmış ve yıkılmıştır. Tekrar toplanıp devlet olmayı Ötüken ele geçilerek başarılmıştır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çok teşekkür ederim bütün ödevlerimi yardımcı kaynaklar sitesinden araştırıyorum ve bütün arkadaşlarıma öneriyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.