İlahi Kitap Kavramı ve İndirilen İlahi Kitaplar Nelerdir?

İlahi Kitap Kavramı ve İndirilen İlahi Kitaplar Nelerdir? Arapça kökenli olan kitap kelimesi yazılı belge anlamına gelir. Dini terim olarak kitap ” Allah’ın kullarından emir istek ve buyruklarını bildirdiği elçileri vasıtası ile insanlara vahiy olarak inen yazıya dökülen sözlere ilahi kitap denir”. Bu kitaplar da insana ait sözler yoktur tamamı Allah’a aittir bu sebeple ilahi kitaplar adı da verilir

İlahi Kitapların isimleri şöyledir. Zabur, Tevrat, incil ve Kuranı  Kerimdir.

Bu kitapların gönderiliş amacı insanları kötü ve karanlık yollara girmesini önlemek o yollardan çıkmasını sağlamak, her türlü sapıklık ve dalelete düşmesine mani olmak onları güzel ve doğru yollara sevketmek ve bu yolları göstermektir.

İnsana, Tüm yaratıklar içinde en kuvvetli ve en şerefli mahlûk olarak yaratılmış, evrendeki bütün varlık ve yaratık onun emrine ve hizmetine verilmiş insana bu dünyayı îmâr etme ve düzenleme kuvvet ve kabiliyeti Verilmiştir. Buna Rağmen insan, nefsine, şeytana bazı şer kuvvetlere karşı daima başarılı olamaz. Hattâ çok zaman onlara yenik düşer. İnsanın, bilhassa nefsine sürekli yenik düşer ona karşı, buyuk zaafı vardır. İnsanın en buyuk düşmanı Şeytan’dır.

İnsan dünyada bir çok konuda kuvvetli ise de, nefsi karşısında zayıf düşer. İnsan, ilâhî bir ihsan olan aklı ile, sahip olduğu beşeri kuvvet ve yetenekleri ve dünya ile bilgisi sayesinde tabiatı yenebilir, bazı hakikatlara ulaşabilir, birçok keşifler yaparak yükselebilir. Fakat başarıların en paygamberimizin büyük cihad buyurduğu kendi nefsini yenmektir. Kemalin en yükseği ise, bu nefis yenme başarısına ulaşmaktır. İşte bu başarı ve bu kemal ancak ve ancak Hak Teâlâ ile yakın bir alâka kurmak, yani ilâhi vahyin yardımına ermekle kabildir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.