Hz. Muhammed’e inanmayanlar niçin peygamberin meleklerden seçilmesini istemişlerdir?

Hz. Muhammed’e inanmayanlar niçin peygamberin meleklerden seçilmesini istemişlerdir? Açıklayınız. Diğer dinlere inanan insanlar, Peygamberlerine insanüstü varlık özellikleri eklemişler, peygamberlerini de tanrılaştırmışlardır. Hz. Muhammed’in aralarında yaşayan bir insan olduğunu görerek ona inanmak istememişlerdir.

Peygamberin insanüstü bir varlık olması gerektiğini düşünen bazı Mekkeliler, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in peygamber olamayacağını iddia ettiler. “… Allah, peygamber olarak bir beşeri mi gönderdi?…” diyerek peygamberliğine inanmadılar. Peygamberimizden Allah’ı ve melekleri yanlarına getirmesini, gökten parçalar yağdırmasını, gökyüzüne çıkmasını, yerden kaynak suları çıkarmasını istediler.

Peygamberimiz, bunları yapmasının mümkün olmadığını belirtti ve “… Ben, sadece beşer bir elçiyim.” diyerek kendisinin de onlar gibi bir insan olduğunu ifade etti.

Hz. Muhammed (S.A.V.), diğer dinlere mensup kimselerin peygamberi insanüstü bir varlık olarak kabul etmelerine de karşı çıkmış, Müslümanları bu konuda uyarmıştır: “Hristiyanların Meryem oğlu İsa’yı aşırı övdükleri gibi beni de siz övmeyin… Benim için ‘Allah’ın kulu ve elçisi’ deyiniz.”

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.