sesin oluşumu ve yayılması

SES BİLGİSİ

Ses,herhangi bir maddenin titreşmesi ile oluşur ve ortamın titreşmesi ile dalgalar halinde iletilir.

Ses, dalgalar halinde kaynaktan çevreye doğru yayılır.Sesin yayılması için mutlaka ortama ihtiyaç vardır.Ses dalgaları boşlukta yayılmaz.

Ses en hızlı katılarda, sonra sıvılarda,en yavaş gaz ortamlarında yayılır.Sesin yayılma hızı ortamın cinsine ve ortamın fiziksel şartlarına bağlıdır.Ortamın yoğunluğu  veye sıcaklığı artarsa sesin yayılma hızı da artar.

İnsanlar ve tüm omurgalılar  akciğerler,ağız ve ses tellerini kullanarak  ses çıkarırlar.Akciğerlerinden gelen hava soluk borusundan gırtlağa çıkarak buradaki ses tellerini titreştirir ve ses oluşur.Sesler gırtlak kasları,ağız ve dişleri yardımıyla biçim ve ton kazanır.İnsanlar seslerini anlamlı sözcüklere dönüştürürek aralarındaki iletişimi sağlar.

Sesin yayılmasını ,suyun içine atılan bir taşın oluşturduğu halkalara benzetebiliriz.Durgun suya attığımız taşın değdiği noktada halkalar sıktır.Kaynaktan uzaklaştıkça dalgalar seyrekleşir.Ses de kaynağına yakın iken rahat duyulur, uzaklaşınca sesi duymak güçleşir.Öğretmeni sınıfın ön sıralarında rahatça duyabiliriz ama arka sıralarda duymak güçleşir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.