Sizce TOKİ’nin yaptıklarının depremzedeler için önemi nedir?

Sizce, TOKİ’nin yaptıklarının depremzedeler için önemi nedir? Deprem çok büyük ve yıkıcı afetlerdendir. Bir çok evi ve işyerini yıktığı için sosyal hayatı sarsar ve derinden etkiler. İnsanların evleri yıkıldığı için, psikolojik çöküntü, stres ve üzüntü içine giderler. Yakınlarını kaybedenler içinde daha ızdıraplı bir hal alır.

toki faaliyetleri

Kızılay çok kısa sürede, çadırlar kurup kısa süreli barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılıyor olsa da, depremzedelerin kısa sürede kalıcı konutlara geçmeleri gerekir. Çadırda yaşam imkansızlıklar içinde çok zordur. 

Kalıcı konut çalışmalarını başlatan ve yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) olup, depremden hemen sonra çalışmalara başlamaktadır. Aileler yıkılan evlerinde eşyalarını altınlarını paralarını ne var ne yok kaybettiler, çoğunun tekrar ev yapma imkanları olmayacak, sokakta kalma tehlikesinde olacaklardır. TOKİ burada bu insanlar için devreye giriyor. İnsanları çadırlardan geçici konutlara, oradan da kalıcı konutlar yapıp oraya taşıyor. Geçici konutlar prefabrik yapı, çadır biraz daha büyük biraz daha konforlu olmakla birlikte çok küçük yapılardır. 15-20 metrekare evlerde, bütün aile bir yerde yaşamak zorundadırlar.

TOKİ kalıcı konutlar yaparak bu insanları bu sıkıntıdan kurtarmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Ya en bu siteye bayılıyorum bu siteyi hazırlayan herkeze teşekkür ederim çok yardım ediyorlar :)))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.