Size ilginç gelen bir buluşun geçmişini kütüphanedeki ansiklopedi ve diğer kaynaklardan araştırınız

Size ilginç gelen bir buluşun geçmişini kütüphanedeki ansiklopedi ve diğer kaynaklardan araştırınız. Bu çalışmanızı “Sosyal Bilgiler Ürün Dosyası”na koyabilirsiniz. Buluşların toplumların yaşamını değiştirdiğinin en iyi örneklerini yakın geçmişte bulabiliriz. 

On sekizinci yüzyılda buhar gücüyle çalışan makinelerin bulunmasından sonra makineleşme ve sanayileşme büyük hız , kazandı. Sonradan gerçekleştirilen teknolojik yeniliklerle buhar makinesi lokomotiflerde ve gemilerde kullanılmaya başlandı.

buhar gücünün kullanılması

Fabrikaların kurulmasıyla insanlar, çalışmak için küçük yerleşim yerlerinden ayrılıp fabrikaların olduğu şehirlere göç ettiler. Fabrikalarda işçi olarak çalışmaya başladılar. Seri üretim yapan makinelerin bulunmasıyla, kısa sürede daha fazla üretim yapıldı. Bu ürünlerin maliyeti elde yapılanlardan çok daha düşüktü, üstelik fiyatları da yüksek değildi. Bu yüzden daha az geliri olan insanlar da bunları elde edebiliyordu artık. Bunun en iyi örneği otomobillerdi. Otomobiller, üretim teknolojisindeki gelişmelerle çok sayıda ve çok ucuza üretildi. Bir süre sonra otomobil sahibi olan insan sayısı arttı.

çok nadir bulunan otomobil

Rahmi M. Koç, 1994’te Hasköy’deki tarihî binada Türkiye’nin ilk sanayi müzesini açtığında, otomobil koleksiyonuna dünyadaki en eski ve en nadir otomobilini de katıyor. Günümüz otomobillerinin atası sayılan bu buharlı otomobil Malden marka ve 1898 yılı yapımı. Bu buharlı otomobil ABD’nin Massachusetts (Masaçuses) eyaletinin Malden kasabasında, çok kısıtlı sayıda üretilmiş. Aracın direksiyon simidi yerine gidonu var, buhar gücüyle hareket ediyor. Gaz yağı tankında yaklaşık 320 kilometre yetecek kadar yakıt depolamak mümkün, su tankının ise 50 kilometrede bir yeniden doldurulması gerekiyor.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.