Sulamanın ve gübre kullanımının bilinçsizce yapılmaya devam etmesi durumunda…

Sulamanın ve gübre kullanımının bilinçsizce yapılmaya devam etmesi durumunda insan yaşamını nasıl etkiler? Açıklayınız. Tarım ile uğraşan insanlarımızın, bilinçsiz sulama ve gübre kullanımı sonuçlarının örneklerini İç Anadolu Bölgesi özellikle Konya ovasında görüyoruz. Konya ovası hızla çölleşme yolundadır.

sulama

Yanlış sulama ve gübreleme sonunda, toprakta %70 oranında kireç miktarının arttığı, bazı elementlerin de yok olduğu görülmektedir. Toprağın yapısı bozulur, toprak kullanılamaz verimsiz hale gelir. Konya ovasında son yıllarda, son çeyrek yüzyılda tahıl verimi ciddi oranda düşmüş olup, daha önceleri dönüm başına 500 kg civarında tahıl alınabiliyorken bu rakam son yıllarda 225 kg civarına düşmüştür.

Yanlış sulamanın diğer bir acı sonucu da, göllerin kurumasıdır. Son 50 yıl içinde ülkemizde 30’dan fazla göl kurumuştur. Bu göllerin kurumasının sebebi küresel ısınma gösterilmekte fakat gerçek hiç te öyle değildir. Tuz gölü, Sultan sazlığı, Beyşehir gölü bu yanlış sulama sonucunda kurumuştur.

Konya Ovasında yer sularının yetersiz olması, suya ihtiyaç duyan tarım yapılması sonucu, çiftçiler büyük kuyular açma buradan su çekme yoluna gitmişlerdir. Bu kaçak kuyularda yeraltı sularının ve göllerin sonunu getirmektedir.

Ülkemizde, yüzey sulama yöntemleri büyük oranda yanlış uygulanmakta, son yıllarda damlama ve basınçlı sulama yöntemleri uygulanmaya başlansa da, daha çok suyun israf edildiği, karık veya salma sulama yapılmaktadır. Bu durumda göllerimizin suyunun buharlaşıp kaybolmasına neden olmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.