Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin çevreye etkileri neler olabilir?

Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin çevreye etkileri neler olabilir? İnsanlar, sınırsız ihtiyaçlarını doğal kaynaklardan karşılarlar. Kullandığı teknolojik ürünler de dahil, bütün mamul maddelerin, ham maddesi doğal kaynaklardır. Bir televizyonda çok sayıda doğal kaynak ürünü görebiliriz. Bunun dışında günde ortalama 2,5-3,5 litre arası tüketmez zorunda olduğumuz su en önemli doğal kaynağımızdır.

balık ölümleri

İnsanlar doğal kaynakları kullanırken, bu kaynakların hiç tükenmeyeceğini zannedip, bilinçsizce kullanılırlar. Bu bilinçsiz kullanım sonunda, büyük zarar görme ve yok olmalar görülmektedir. Yüksek tekonoloji gemilerle çıkılan balık avları, daha çok kar edecem diye, büyük küçük süpürme şeklinde yapılan bu avlar, balık nesillerinin sonunu getirmektedir. Bunun yanında birde suları kitletmemiz sonucunda balıklara hiç yaşam alanı bırakılmamaktadır. Çocuklarımız hiç balık tüketemeyeceği, veya sadece suni olarak bakılmış, doğal olmayan balıklarla yaşamaya mecbur kalacaklar, çok acil etkili önlemler alınmazsa.

İnsanların bu bilinçsiz kullanımı sonunda, ormanlar tahrip olmakta, enerji kaynakları ve madenler azalmakta, toprak, hava ve su kirlenmektedir. Oysa canlılığın ve insan hayatının devamı için, doğal kaynaklara ve sağlıklı temiz bir çevreye ihtiyaç vardır. Gelecek nesillerin de doğal kaynakları kullanmasını, temiz bir çevrede yaşamasını istiyorsak, doğal kaynakları bilinçli tüketmeli, bilinçli tüketilmesi içinde önlemler alınmalı, halkın bilinçlenmesi için kampanyalar yapılmalıdır. Doğal bir yaşam, duyarlı bir toplum için çok çalışmnalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.