Türkiye’de İklim Çeşitleri

Ülkemizde birbirinden farklı iklimler ve iklim bölgeleri oluştuğu görülmektedir. Aşağıdaki iklim haritasını inceleyelim.

Türkiye’de İklim Çeşitleri

Ülkemizde hangi iklim tipleri görülür?
Türkiye’de çeşitli iklim tipleri görülmesinin nedenleri nelerdir?
Yaşadığınız yerin iklimi bu iklim tiplerinden hangisine uymaktadır?

Türkiye iklim tipleri haritası

Devlet Meteoroloji ışleri Genel Müdürlüğünün, “www.meteor.gov.tr” adlı sitesinden derlenen bilgilere göre Türkiye’de son yüzyılda kaydedilen en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri ile yağış miktarı ve kar kalınlıkları şöyledir:

Van’da 9 Ocak 1990 tarihinde ölçülen sıcaklık, -46,4 °C ile bugüne kadar Türkiye’de ölçülen en düşük sıcaklık olarak gerçekleşti. Buna karşılık en yüksek sıcaklık ise 48,8 °C ile Mardin Kızıltepe’de 14 Ağustos 1993’te ölçüldü. Türkiye’de en düşük ortalama sıcaklık 1,8 °C ile 1972 yılında Kars-Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 21,3 derece ile 1962 yılında İskenderun’da belirlendi.

Türkiye’nin en fazla yağış alan illerinin başında gelen Rize’de, 1931 yılında 4045,3 mm ile yıllık en yüksek toplam yağış, 114,5 mm ile de 1970 yılın da Iğdır’da en düşük toplam yağış gerçekleşti. Bitlis’te 1954 yılının şubat ayında 525 cm ile en yüksek kar kalınlığı ölçülürken günlük en yüksek yağış miktarı da 11 Aralık 1971’de 469,9 mm ile Antalya-Kemer’de görüldü.

Türkiye’de Yağış Rejimleri

Dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yağış miktarları yere ve zamana göre değişiklik gösterir. Yıl içinde yağışın mevsimlere göre gösterdiği bu değişikliğe (azalıp çoğalmaya) yağış rejimi
denir.

Türkiye’nin coğrafi özelliklerine bağlı olarak farklı yağış rejimleri görülür. Aşağıdaki tabloda ülkemizdeki yağış rejimleri, türleri ve bunların mevsimlere göre dağılışı verilmiştir.

Türkiyedeki yağış türleri rejimleri ve bunların mevsimlere göre dağılışı

Türkiye’deki yağış türleri, rejimleri ve bunların mevsimlere göre dağılışı

Türkiye’de Donma Olayı

Ülkemizde donma, özellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında görülen bir iklim olayıdır. Ancak tarım sektöründeki etkileri nedeniyle sonbaharda ve özellikle bitki gelişiminin hızlandığı ilkbahar döneminde görülen donma oldukça zararlıdır.

Donma olayı ülkemizde en çok nerelerde görülür? Hangi sorunlara neden olur?

krağı kırç resimi

Üreticilere Zirai Don Uyarısı

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde zirai don beklendiği, üreticilerin tedbirli olmaları gerektiği bildirildi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ‘nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdiği, bu geceden itibaren gece sıcaklıklarının tüm yurtta hissedilir derecede azalmasının beklendiği ifade edildi.

Bu nedenle çeşitli bölgelerde zirai don yaşanabileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “8-9 Ekim gecesi Marmara’nın güneydoğusu, Ege’nin doğusu, Akdeniz’in kuzeybatı kesimleri, İç Anadolu’nun güneybatısı ve kuzeyi, Karadeniz’in güneybatısında hafif, yüksek kesimlerde orta kuvvette, 9-10 Ekim gecesi Ege’nin doğusu, Akdeniz’in kuzeyi, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde hafif, yüksek kesimlerde orta kuvvette, 10-11, 11-12 Ekim geceleri Ege’nin doğusu, Akdeniz’in kuzeybatı ve kuzeydoğusu, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyinde hafif, yüksek kesimlerde orta kuvvette don olayı beklenmektedir.”

Açıklamada, tarımsal faaliyetin sürdüğü bölgelerde hasat dönemindeki sebze, meyve üreticileri ile sera yetiştiricilerinin gerekli tedbirleri almaları uyarısında bulunuldu.

Sebze, meyve üreticileri ile sera yetiştiricilerinin, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerildi.

Türkiye sis olayı

Türkiye’de Sis Olayı

Daha önce de öğrendiğiniz gibi sis önemli bir hava olayıdır. Özellikle ulaşımı etkilemesi bakımından önem taşır. Türkiye’de sis olayları en fazla hangi mevsimlerde görülür? Yaşadığınız yerde sis olayı hayatınızı nasıl etkiler?

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.