Tuz Gölü ile ilgili ileride hangi olumsuz sonuçların ortaya çıkabileceği konusunda

Aşağıdaki Tuz Gölü fotoğrafını inceleyerek, altında yer alan soruları cevaplayınız. Tuz Gölü’nü besleyen derelerin suyuna karışan atıklar ve kirli sular gölün yapısını bozdu. Derelerin ve bölgedeki yer altı sularının sulama amaçlı kullanılmasıyla gölü besleyen kaynakların suyu azaldı ya da tamamen kurudu. Sonuçta Tuz Gölü kirlendi, kuruyarak küçüldü. Doğal bir güzellik yok olurken ülkemiz ekonomik açıdan önemli bir kaynağı kaybediyor. Ülkemizin tuz ihtiyacının önemli bir kısmı bu gölden karşılanmaktadır. Gölden çıkarılan tuza bağlı ekonomik faaliyetlerin geleceği de bu durumda tehlikeye düşmektedir. Bütün bunları göz ardı edersek artık tuz çıkarılan bir gölümüz olmayacaktır. Üstelik Tuz Gölü çevresindeki topraklar da çoraklaşıyor. Bu kadarla da kalmıyor, göl içinde ve çevresinde yaşayan canlıların yaşamı tehlikede. Gölün kirliliği insan yaşamını da tehdit ediyor.

Tuz Gölünün uzaydan görünüşü

Fotoğrafta neler görüyorsunuz? Tuz Gölü’nün uzaydan görünüşünü atlasınızdaki Tuz Gölü haritası ile karşılaştırınız. Benzerlikler ve farklılıklar nelerdir? Örnek veriniz.

Atlas ile bu resmi karşılaştırdığımızda, azalan su miktarı ve gölün ne kadar küçüldüğü net olarak gözükmektedir. 

Tuz Gölü ile ilgili ileride hangi olumsuz sonuçların ortaya çıkabileceği konusunda düşüncelerinizi belirtiniz.

Tuz gölü hızla kurumaya devam ediyor. Tuz gölü kurursa hem tuz üretimi duracak, hem de çevresi için gölün kattığı iklim etkisi yok olacak, çevresi çölleşme yoluna gidecektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.