Alışveriş sonrasında neden fiş ya da fatura alınmalıdır? Açıklayınız.

Alışveriş sonrasında neden fiş ya da fatura alınmalıdır? Açıklayınız. Alışverişleriniz sonrasında fiş ya da fatura alıyor musunuz? Bu fiş ya da faturalar hem aldığımız ürünün fiyatını hem de bu ürün üzerinden devletimize ne kadar vergi ödediğimizi gösterir. Örneğin, aşağıdaki alışveriş fişinde, alınan ürünlerin fiyatı ve bu ürünler üzerinden ödenen vergi miktarı [KDV (Katma Değer Vergisi)] görülmektedir.

bir alışveriş fişi örneği

Bu alışveriş fişinde de görüldüğü gibi, aldığımız ürünlerin karşılığı olarak ödediğimiz paranın bir bölümü vergi olarak devlet hazinesine aktarılır. Ancak bu paranın devlete aktarılabilmesi için satıcıdan mutlaka fiş ya da fatura alınması gerekir.

Vergiyi sadece yaptığımız alışveriş sonrası aldığımız fiş ya da fatura ile ödemeyiz. Bunun yanında çalışanlar aldıkları ücretin, üretim yapanlar kazançlarının bir kısmını vergi olarak öderler.

neden fiş yada fatura almalıyız afişi

Devletin eğitim, sağlık, güvenlik ve adalet gibi temel hizmetleri yerine getirmek için yaptığı harcamaların önemli bir kaynağı topladığı vergilerdir. Bu toplanan vergilerin ülke ekonomisinin gelişmesine de katkısı vardır. Örneğin, devletin topladığı vergilerle yaptırdığı bir yol veya bir liman, ticaretin gelişmesini sağlar. Böylece bir sanayici veya bir esnaf, devlete ödediği verginin karşılığında daha fazlasını kazanabilir.

Bu sebepten alışverişten sonra mutlaka fişimizi almalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.