Veda Hutbesi’ni inceleyiniz. İnsan haklarıyla ilgili bölümlerini belirleyiniz.

Veda Hutbesi’ni inceleyiniz. İnsan haklarıyla ilgili bölümlerini belirleyiniz.

Veda Hutbesi

“…. canlarınız, mallarınız, namuslarınızda öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.” Hz. Muhammed (SAV) burada can ve mal güvenliğinin önemini anlatmaktadır.

“…birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar…” İnsanların yaşama hakkının önemini anlatan bir bölümdür.

“Ashabım! “Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır.cahiliye devrinde güdülen kan davalarda tamamen kaldırılmıştır.Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalibin torunu İlyas bin Rabia’nın kan davasıdır.” Yine yaşam hakkının vazgeçilemez bir hak olduğunu, kan davası yoluyla buna kast edilemeyeceğine işaret etmiştir.

“Ey insanlar! “Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allahtan korkmanızı tavsiye ederim….” Kadın haklarının anlatıldığı bölümdür.

“Ey insanlar! “Rabbiniz birdir. Babanızda birdir. Hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise topraktandır.Arabın arab olmayana arab olmayanında arab üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur… “Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse sizi Allahın kitabı ile idare ederse onu dinleyiniz ve itaat ediniz. “Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba oğlunun suçu üzerine oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz. Bu bölümde birden çok evrensel husu üzerine durulmaktadır. Bunların her insanın eşit olduğu, ırk veya benzeri herhangi bir sebepten insanlar arasında üstünlük görülemeyeceği bildirilmiştir. Burada önemli diğer bir hususta suçların şahsiliği ilkesidir. Bir kişinin işlediği bir suçtan başka bir kişi suçlanamaz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.