Veda Hutbesi hangi evrensel değerleri içermektedir?

Hz. Muhammed Veda Hutbesi nerede okunmuştur?

Hz. Muhammed, 632 yılında hac ziyareti için Mekke’ye gitti. Hz. Muhammed’le birlikte Müslümanlar da akın akın Mekke’ye geldiler. Kâbe’yi ziyaret edip hac görevini yerine getirdiler. Hz. Muhammed, hac sırasında, Arafat’ta 100.000’i aşkın Müslümana şöyle hitap etti:

VEDA HUTBESİ

‘‘Hamt ve şükür Allah’a mahsustur; biz ona hamt eder, ondan yardım isteriz. Affımızı ondan diler ve ona yöneliriz. Nefislerimizin şerlerinden, hareket ve fiillerimizin kötülüklerinden Allah’a sığınırız. (…) Allah’tan başka ilah olmadığına, onun tekliğine ve denginin bulunmadığına şehadet ederim. Yine şehadet ederim ki Muhammed onun kulu ve elçisidir.
(…)
Ey insanlar!
Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu yıldan sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.
Ey insanlar!..
Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise canlarınız, mallarınız ve namuslarınız da öyle kutsaldır; her türlü saldırıdan korunmuştur.
(…)
Ey müminler!
Sözümü iyi dinleyin, iyi anlayın. Şüphesiz ki Rabb’iniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Âdem’in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. (…) Arap’ın Arap olmayana bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.
(…)
Ashabım!
Müslüman Müslümanın kardeşidir. Bir kimse için kardeşinin malını (yemek) onun rızasını almadıkça helal olmaz. Dikkat edin! Tebliğ ettim mi? Ey Allah’ım sen şahit ol!
Ashabım!
Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin! Haksızlık yapmayın. Haksızlığa da boyun eğmeyin.
(…)
Ey insanlar!
Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçunu, oğul da babasının suçunu üstlenmez.
(…)
Ey insanlar!
Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Sizin kadınlar üzerinde haklarınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Onlara karşı iyi davranın.
(…)
Ey müminler!
Size bir emanet bırakıyorum ki ona sımsıkı sarıldıkça asla yolunuzu şaşırmazsınız. Bu emanet, Allah’ın kitabı Kur’an’dır.”
(…)

VEDA VAKTİ YAKLAŞTI
Gözyaşıyla dinledik,
Veda Hutbesi’ydi bu.
Onunla canımızın
Uçup gitmesiydi bu:
“ işitin ey müminler,
Belki son sözüm olur.
Kur’an ile sünnetim
Sizlere çözüm olur.
Derisinin rengiyle
Ölçülmez hiçbir insan.
Kim Allah’tan korkarsa
Üstün olur o zaman.
Verin kadın hakkını,
Kimseye zulmetmeyin,
Kardeş kardeş yaşayın,
Kan davası gütmeyin.”
Yusuf DURSUN

Yukarıdaki şiiri okuyunuz. Veda Hutbesi’nden de yararlanarak hutbenin hangi evrensel değerleri içerdiğini tartışınız. Tartışma sonucunda ulaştığınız evrensel değerleri noktalı yerlere yazınız.

Şiir ve Peygamberimizin veda hutbesinde bildirilen evrensel değerler. İnsanların aralarında ırklarından dolayı bir üstünlüğü yoktur. Beyazın zenciden, Arapın Arap olmayanlardan bir üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük sadece takvadadır.
Kadın hakları belirtilmiş. Kan davaları kaldırılmış. Suçun şahsi olduğu belirtilmiştir. Çocuğun işlediği bir suçtan dolayı babası, babasının işlediği bir suçtan dolayı oğulu suçlanamaz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.