Yer çekimi kuvvetini tanımlayınız etkilerine günlük yaşamdan örnekler veriniz

Yerçekiminin olmadığı uzayda insanların görüntülerini gördüğümüzde eğlenceli, ve hayatı daha kolaylaştırıcı gibi görünür. Fakat televizyonlarda çıkan bir haberi sizde görmüşsünüzdür. Bayan astranot saçını yıkamaya çalışıyordu. Çok zorlanıyordu. Elleriyle suyu saçına sürtüyordu. Çünkü su saçına değmeden uçuyordu. Dünya’da yerçekiminin olmadığını düşünelim suyumuz bardağımızda durur mu? Ya yemeğimiz tabağımızda, Nehirler akar mı?

Yer çekimini tanımlayalım, kütleler birbirlerini çekmektedir. Dünyanın, kendi üzerindeki cisimleri kendisine doğru çekme kuvvetine yer çekimi denir.

İnsanlar olarak hayatımız yer çekim kuvvetine bağlıdır. Bir an bile yokluğuna dayanamayız. Dünya’da kısa bir süreliğine de olsa yer çekim kuvvetinin olmadığını düşünelim. Böyle bir şey olduğu anda, okyanuslar, denizler, dağlar, kayalar, evler, arabalar biz insanlar da dahil her şey ortada gezinmeye başlayacak. Şu anda yaptığımız hiç bir şeyi yapamayız. Yüzümüzü dahi yıkamamız imkansız olur. Yemek yemek, su içmek, yıkanmak, temizlenmek imkansız hale gelir. Dünya bu düzenine yer çekimi kuvveti denilen bu kanuna mecburdur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.