Yesevilik düşüncesinin esas aldığı ilkeler nelerdir?

Yesevilik düşüncesinin esas aldığı ilkeler nelerdir? Açıklayınız. Yesevilik, Hoca Ahmet Yesevi’nin düşünceleri etrafında oluşmuş tasavvufi bir yorumdur. Hoca Ahmet Yesevi, bütün çalışmalarında Kur’an ve sünneti esas almıştır. İnsanların daha iyi anlayabilecekleri sade bir dil kullanmıştır. Orta Asya Türklerinin İslam’ı kabul etmelerinde etkili olmuştur.

Yesevilik düşüncesinde insanı sevmek önemli bir özelliktir. Ona göre insanları seven ve onlara yardım eden, kalp kırmayan ve yalan söylemeyen insan erdemli kişidir. Herkese şefkatle davranmak Yesevilik düşüncesinin en önemli esasıdır.

Yesevilik düşüncesi, hak ve hukuka riayet etmeye ve rızkı helal yollardan kazanmaya da büyük önem vermiştir. Bu düşünceyi oluşturan önemli ilkelerin başında yoksullara yardım etmek ve misafir ağırlamak gibi ahlaki kurallar gelir.

Yesevilik kendisinden sonra gelen bütün tasavvufi oluşumları etkilemiştir. Yesevilik, Türkistan bölgesinde doğup kısa bir süre içerisinde Orta Asya’dan Balkanlara kadar uzanan geniş bir coğrafyada yayılmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Yesevilik düşüncesinin esas aldığı ilkelerdi konum burada buldum teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.