Alevilik-Bektaşilikte önem verilen ahlaki ilkeler nelerdir?

Alevilik-Bektaşilikte önem verilen ahlaki ilkeler nelerdir? Araştırınız. Toplumumuzdaki tasavvufi yorumlardan bir tanesi Alevilik-bektaşiliktir. Alevi, Hz. Ali’nin yanında olan ona bağlı kişi demektir. Alevilik-Bektaşilik Türk topluma özgü düşünce akımıdır. Türk toplumunda bu görüşlerin yayılma nedeni, Bektaşi babalarının, halk içinde, hoşgörü, sevgi dolu, basit bir hayat sürdürmeleridir.

Alevilik-Bektaşiliğin ahlaki ilkeleri;

– Haya, cömertlik, sabır, şükür, ilim, marifet, haya, edep, kendini bilme, tevazu sahibi olmak, insanları ayıplamamak, sır saklamak, insanlara ve diğer varlıklara kötü gözle bakmamak.

– Ehl-i Beyt sevgisi çok önemsenmiş, Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hüseyin, Hz. Hasan’a çok sevilir ve saygı duyulur.

– Alevilik ve Bektaşilikte oniki imam sevgisi de önemlidir. Sevmek gerekir.

– Alevilikte misafirperliğin ve dostluğun önemi büyüktür. Küçükler büyüklerine her zaman saygı duyar.

 

– Alevilikte, iyilik yapmak, sabırlı olmak ve öfkeden kaçınmak, emredilmiş. Bu eline, beline ve diline sahip olmak şeklinde söylenmiştir. Şartlar ne kadar zor olursa olsun bu ilkeye uyulması istenmiştir.

– Alevilik sevgi temelinin üzerine kurulmuştur. Sevgi, saygı, hoşgörü, barış gibi ilklerin yaygınlaşması istenir. İnsana saygı en önemli ilkedir.

– Alevilikte bu ahlaki kurallara uymayanlar düşkün denir. Düşkünler dedelerce uyarılır. iyilikle tenbihlenir.

– Edepli ve insanı kamil olması istenir. Bundan maksat kişinin, eline diline beline sahip olmasıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

 1. KISA VE ÖZ GERÇEKTEN BEĞENDIM EĞITICI VE TAMAMLAYICI BIR SAYFA TAM DA ARADIĞIM GIBI EMEĞE SAĞLIK 🙂

 2. Alevilik bektaşiak hoca ödev vermiş öf hiç yazmamam ateistler yazmaz protesto bende kaç tanejilet var haberiniz var mı tam 22 tane walla hocayada deyecem yetti ulan dine de girmeyecem okey :@

 3. Allah senin belanı versin terbiyesiz ahlaksız haddini bil adam gibi konuş gerizekalı ateistten girme sayfaya mal sensin tamam mı?

  1. Rahatsız edici spam ve hakaret içeren mesajlarımı var. Onları eliyorum yayınlamıyorum ama gözden kaçan bi şey varsa bu tür yorumların yayınını durdurabilirim.

  2. Tunahan adamsın adamın dibisin sana katılıyorum hem de çok ALEV BEYEFENDİ ÇOK İSTİYORSA GİRMEZ DİN SİNE ATİSTSEN BİZE DUYURMANA GEREK YOK YANİ beyler bayanlar Tunahan çok haklı değil mi sizce de ayrıca yaprak da çok haklı ateistsen sayfaya girmezsin insanları boşuna kızdırmaya ne gerek var KATILIYORUM HER SİTEDE ALEV GİBİ Bİ ****** VAR

 4. Şu Sitede Bazen Reklamlar yayınlanıyor…reklamlar için boşluk kalmasa sevinirim.Ayrıca Çok Uygunsuz (Burger king reklamı ve parazit reklamların çıkması gibi)

  1. Çok ilginç bir talep, bu sitenin amacı, öğrencilere araştırmamız ve bilgi birikimimiz oranında yardımcı olmak ve bize maddi olarak da destek olması. Rahatsız olduğunuz o reklamlar olmasa, eminim bu siteler de olmayacaktır. Bu işe emek ve para harcanıyor. Anlayışlı olacağınızı umuyorum. Uygunsuz bir reklam çıkmış ve size rahatsızlık vermişsek özür dileriz. Reklamları bir servis kanalı ile yayınlıyor zaman zaman kontrol ediyoruz.

   1. Ben Hiçbir zaman anlayışsızlık yapmadım…sitenin amacıda adından belli…bu reklamları kapatabiliriz fakat insanı ister istemez ürünleriyle çekebiliyor.Bu yüzden böyle bir şikayette bulundum.

 5. Gerçekten çok güzel bir site işimi çabucak hallettim bilgi içeriği de çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.