Yük ve yolcu taşımacılığında ne gibi sorunlar yaşanmış olabilir?

Sizce, yukarıdaki fotoğraflarda görülen ulaşım araçlarının olmadığı dönemlerde, yük ve yolcu taşımacılığında ne gibi sorunlar yaşanmış olabilir?

teknolojik ulaşım araçları

Uçak, otomobil, hızlı tren, gemi, otobüs Teknolojik ulaşım araçları

Bunlar günümüz hızlı teknolojik ulaşım araçlarıdır. Bunlarla çok uzun mesafeleri kısa zamanlarda almak mümkündür. Bu ulaşım araçları ile dünya üzerinde insanlar daha mobil olmuşlar daha kısa zmanda daha çok yerlere ticari veya turizm amacı ile gider olmuşlardır. Bu şekilde dünya ticareti de artmıştır.

Hızlı tren, uçak veya otobüs olmadığı dönemlerde, insanlar ve eşyalar kervanlar aracılığı ile taşınırdı. Çinden çıkan kervan, deve veya at üstünde, kervana yeni mallar alarak veya satarak Avrupaya kadar gelirdir. Meşhur ipek yolu bu şekilde oluşmuştur.

Deve, öküz, eşek veya atla yapılan ulaşım veya eşya taşımak, zor ve meşakkatli bir işti, günümüzde 1 saatte uçak ile alınan yol o şartlarda 2-3 hafta içinde ancak alınabiliyordu. Bu şekilde bir ulalım da günümüze göre çok daha pahalı ve çok daha az güvenliydi. Yolda her zaman bir eşkiya tehdidi yaşanması mümkündü. Bu tür yolculuklar, toplu veya kervan ile yapmak gerekirdi, mesleği bu olanlar dışındakilerin bu tür yolculuklara çıkmaları çok zor ve çok tehlikeliydi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.