4. 10. Etkinlik Ormanlarımızı Koruyalım Cevapları

Orman – Ben – Kağıt

Ormanlar, ağaçlarla kaplı geniş alanlardır. Bu alanlarda çok çeşitli ağaçlar yetişir. Hayvanlar barınır, ormanlar onların yaşam kaynağıdır. Ormanlardan elde edilen pek çok ürün vardır.

Ormanlar çevremizi güzelleştirir ve bol yağmur yağmasını sağlar. Toprak kaymasını önler, havayı temizler, rüzgârın hızını keser. Doğaya canlılık verir, yaşamımızı kolaylaştırır. İnsanlar, çeşitli biçimlerde ormanları etkilemiştir. Ormancılık, çoğu ülkenin ekonomisinde önemli yere sahiptir fakat bu yüzden çevrenin zarar gördüğü unutulmamalıdır. Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi, türlerin varlığını tehlikeye düşürür. Ayrıca bölgenin doğal görünümü bozulur.

Tüm bu doğa tahribatlarının nedenlerinden biri, kâğıt elde edilmesidir. Oysa kâğıtlarımızı geri dönüşümlü olarak da değerlendirebiliriz. Kullandığımız kâğıtları, gazeteleri, dergileri, kısacası bütün kâğıtları biriktirebilir, ilgili yerlere verebiliriz. Böylece eski kâğıtlar yenilenir, bize temiz beyaz kâğıtlar olarak geri döner. Bu sayede ormanlar yok olmaz. Oksijeni bol havadan, güzel görünüme sahip doğadan, canlıları besleyip, barındıran yeşil dünyadan yoksun kalmamış oluruz.

Böylece yaşadığımız bölgede çevrenin korunmasına katkıda bulunuruz. Çölleşmiş bir dünya istemiyorsak ormanları koruyalım. Etrafımızdaki insanlara da ormanların yararını, onlar olmazsa neler olabileceğini anlatalım.

1.Yukarıdaki kompozisyonda, ormanların yararları hakkında neler verilmiştir?

Ormanlar hayvanlar için barınak ve hayatlarını sürdürdükleri yerdir. Yağmurlar yağdırır, havayı temizliğini sağlar, kökleri ile toprak kaymalarını önler, çevre için bir güzellik kaynağıdır.

2. Ormanlar yok edilirse neler olabileceğinden bahsedilmiştir?

Ormanlar yok edilerek, doğal yaşam alanları yok alan türlerin varlığı tehlikeye düşer. Bölgenin doğal güzelliği bozulur. Canlıları besleyip barındıran yeşil oksijeni bol bir dünyadan mahrum kalırız.

3. Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesini önlemek için neler yapabiliriz?

Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesini önlemek için, insanlara geri dönüşümün gerekliliğini, geri dönüşebilecek maddelerin gerekli yerlere ulaştırılmasını, ormanların yararını ormanlar olmazsa olabilecekleri anlatalım.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.