3. Etkinlik İnsan İlişkileri

3. İnsan İlişkileri

Anneniz, babanız, arkadaşlarınız ve öğretmeninizle kurduğunuz iletişimleri de göz önünde bulundurarak aşağıdaki etkinliği yapınız.

1- Hakan, anne ve babasının kendisini çok fazla sevmediğini düşünüyordu. Fakat onlarla konuştuktan sonra düşünceleri değişti.

Sizce neler konuşmuş olabilirler?

Anne ve babası hakana sevgilerini hakanın anlayacağı bir şekilde ifade edemedikleri için hakan böyle düşünüyordu. Aralarında iletişim problemi vardı. Ama hakan niye kendisini sevmediklerini sorunca, sevgi ile nazikçe hakana onu ne kadar sevdiklerini onun için neler yaptıklarını neler tapabilceklerini anlattılar.

2- Ayça, sınıflarına yeni gelen Nihal ile ilk tanışan kişiydi. Nihal, bu yüzden Ayça ya çok değer veriyordu.

Sizce Ayça ile Nihal ilk tanışmaları sırasında neler konuşmuş olabilirler?

Ayça yeni gelen Nihal ile iletişime geçiyor. Ona; hoşgeldin diyor. Nereden geldiğini oraların nasıl olduğunu soruyor. Nihal Ayça’nın bu samimiyetinden yakınlığından etkileniyor. Çok iyi geçiniyorlar.

3- Zehra, arkadaşlarıyla olumlu ilişkiler kurmakta zorlanıyordu. Bu sorununu öğretmeniyle paylaştı. Daha sonra Zehra, arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurmaya başladı.

Sizce Zehra ile öğretmeni arasında nasıl bir konuşma geçmiş olabilir?

Zehra sorununu öğretmenine açınca öğretmeni ona rakadaşlarına nasıl davranacağını, onlara nasıl yaklaşacağını, onlara yakınlık göstermesi gerektiğine nasıl iletişim kurması gerektiği konusu geçmiş olabilir.

Yukarıdaki örneklerden de yola çıkarak olumlu ilişkiler kurmada diyaloğun önemini belirtiniz.

Diyalog ve iletişimin çok önemi vardır. İlişkileri düzenleyen arkadaşlıkları sağlayan karşılıklı saygılı ve yerinde olan diyaloglardır. Bir diyalogla çözülemeyecek bir problem yoktur. Diyalogla anne babalarla çocukları arasındaki problemler çözülebilir, öğretmenler ile öğrenciler arasındaki sorunlar çözülebilir. Yeni arkadaşlıklar kurulabilir. Kişisel sorunlarımıza çözümler bile bulabiliriz.

Evren Yaıncılık Sosyal bilgiler çalışma kitabı 7. sınıf 3. etkinlik sorularının cevapları

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.