4. Etkinlik İnternet Gazetecisi

4İnternet Gazetecisi; Bir internet gazetesinde hedef kitlesi 13 yaşındaki gençler olan köşe yazarısınız. Bu hafta “kitle iletişim araçlarının kişiler arası etkileşime etkileri” konulu bir yazı hazırlayacaksınız. Yazınız, 13 yaş gençlerinin ilgisini çekmeli, okunabilir olmalı. İsterseniz resim, fotoğraf kullanabilirsiniz. Aşağıdaki boşluk sizin yazınız için ayrılmıştır.

Zamanımızda en büyük  paya kişiler arası etkileşimde internet almaktadır. Kitle iletişiminin tamamını kapsamaktadır. Kitle iletişim araçları, Basın, Radyo, Televizyon ve Internettir.

Kitle iletişim araçları, bireyin toplum içindeki yerini belirlemede, toplumun bir parçası olmalarında, bireylerin toplumun kültürel ve değer yargılarını almada veya o kültüre dğerler eklemelerinde, davranış ve duygulardaki değişmelerde etki eder. Bu etkileşim kitle iletişim araçlarını bireyin ne kadar kullandığına ona ne kadar ne tür mesajlar geldiğine bağlıdır.

Kitle iletişim araçlarının bireyler üzerindeki etkisi hem olumlu hem de olumsuz olabilir. Kişilerin ufuklarını genişletip yeni değerler yaratmalarına yardımcı olabilir. Olumsuz yönleri de oldukça çok görmekteyiz. Son zamanlarda yayınlanan şiddet içerikli yayınlar çocuklarda ve gençlerde şiddet eğilimleri ortaya çıkmakta, dizi karakterleri rollerini oynadıklarını şiddet gösterdiklerini okullarda görmekteyiz.

Televizyon başında çok zaman geçirme bir takım sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Gençler için özellikle boşa harcanan zaman olmaktadır. Yararlı programlar ve ödevler yerine sosyal medyada ve televizyon karşısında zamanları heba etmektedir. Bu durumun toplum açısından zararları çok fazladır.

Sosyal Bilgiler çalışma kitabı Evren Yayıncılık 7. sınıf 13. sayfa 4. etkinlik internet gazetecisi kompozisyonu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.