Ailenizde vergi veren bireyler kimlerdir? Vergiyi nasıl ödüyorlar?

Ailenizde vergi veren bireyler kimlerdir? Vergiyi nasıl ödüyorlar? Bu bireylerden birinin vergi ödediğine dair belgeyi inceleyiniz.

vergi ödeme belgesi

Maaşlı çalışanlar, işçiler, memurlar gibi mesleklerin gelirleri üzerinden gelir belgesi, maaşından kesilerek işveren tarafından devlete, banka veya vergi dairesi vezneleri yoluyla ödenir. İşyeri sahipleri, esnaf, veya fabrika sahipleri gelirleri üzerinden vergilerini devlete aynı yolla öderler.

Gelirlerden alınan vergiler bu şekildedir. Bir de harcamalar üzerinden ödenen vergiler vardır. Herhangi bir ürün aldığımızda onun için Katma değer vergisi adında bir vergi veririz. Bizim yerimize ödemesi için satın aldığımız yere o vergiyi öderiz. Bir ay boyunca toplanan bu vergiler iş yeri sahibi tarafından devlete ödenir.

Yukarıda resimde bir tane vergi ödeme belgesi bulunmaktadır. Bunu incelediğimizde, karalı yerler ödeyen kişinin kişisel bilgileridir ki bunları bilmememize gerek yok, alt bölümde hangi vergilerin olduğu görülmekte, bu belge ile kişi, yıllık gelir vergisi ve damga vergisi ödemiştir. Bu ödemeyi banka yoluyla yaptığı da belge üzerinden anlaşılmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.