Devlet vatandaşlarına yaptığı hizmetlerin harcamalarını nereden karşılıyor olabilir?

Devlet vatandaşlarına yaptığı hizmetlerin ve yatırımların harcamalarını yine vatandaşlardan aldığı vergiler ile karşılar.  Devletin, kanun ve yasalara  uygun olarak vatandaşlarının gelirlerinden ve harcamalarından belli bir oranda topladığı paralara vergi denir. Vergi vermek vatandaşlık görevlerimizden biridir. Anayasa’mızın 73. maddesinde; “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür.” denilmektedir. Kanunlara uymak ve saygılı olmak bir vatandaşlık görevidir.

Vergimizi nasıl öderiz?

Gelirimizin yasların belirlediği bir oranını vergi olarak veririz. Ayrıca ev, araba, arsa gibi sahip olduğumuz gayrimenkul ve mallarımız için de yıllık vergi öderiz. Günlük ihtiyaçlarımız için satın aldığımız bazı ürünler için KDV adında vergi veririz.

Devletin Topladığı Vergiler ile Yaptığı Harcamalar Nelerdir?

Devletimizin bize hizmet sunabilmesi için paraya ihtiyacı vardır. Devlet, topladığı paraların bir kısmını ülkemizin ve bizim güvenliğimizi sağlamak için kullanır. Bir kısım okul, hastane, yol, köprü, baraj, fabrika yaptırır. Bir kısmı ile çalışanların ücretlerini karşılar. Ayrıca yararlandığımız kütüphaneler, parklar, spor sahaları bizim verdiğimiz vergilerle yapılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.