Ormanları korumak neden önemlidir? Açıklayınız.

Ormanları korumak neden önemlidir? Açıklayınız. Ormanlar çok önemlidir. Erozyon, sel, çığ, heyelan gibi doğal afetleri ya önler ya da en aza indirebilir.

orman görüntüsü

Ormanlar doğal zenginliklerimizden, hayatımızda çok değerli bir yere sahip olup, sağlık ve güzellik kaynağıdır. Ormanların sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Biz burada aklımıza gelenleri sıralayalım ama ne kadar sayarasak sayalım yine de hepsini sıralamamız mümkün değildir. Ormanlar yağmur yağmasını sağlar. Toprak kaymalarını önler. Ülkenin akciğerleri olup havayı temizler. Bereket kaynağı insan huzur ve mutluluk veren süs yerleridir.

Ormanlardan elde edilen ürünleri hayatımızın her anında kullanmaktayız. Evimizin kereste ihtiyacını, mobilyalarımızı karşıladığımız gibi, kağıt boya ve ilaç sanayiinde bir çok alanda ham madde olarak kullanmaktayız.

Ormanlar çeşitli kuş ve av hayvanları için bir ev bir barınaktır. Hayvanlar için önemli olduğu kadar bizim sağlığımız içinde çok önemlidir. Ormansız bir uygarlık olamayacağı gibi, ormanın ve ağacın olmadığı yerde insanlar da yaşayamaz. Ormanlar temiz su pınarları, çam kokuları ve kuş sesleri ile sağlık, huzur ve mutluluk kaynağıdır.

Anadolu eskiden ormanlık bir yer olmasına rağmen, günümüzde ormanlık verlığımız oldukça azalmıştır. Halen orman gerekliliği bilinci tam yerleşememiştir. Elimizdeki güzellikle tamamen yok olmadan elimizdekinin kıymeti bilmeli ormanlarımızı korumalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.