Allah insanlara niçin kitap göndermiştir?

Allah’ın, insanlara niçin kitap gönderdiğini araştırıp elde ettiğiniz bilgileri defterinize yazınız. Kur’an, İslam dininin ana kaynağı ve temel kitabıdır. Kur’an-ı Kerim, insanlara çeşitli konularda açıklamalar yapar. Allah’ın var ve bir olduğunu, İslam’ın esaslarının neler olduğunu bildirir. Meleklere, peygamberlere, kutsal kitaplara inanılmasını ister.

Kur’an-ı Kerim, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’le başlayan insanlık tarihi hakkında bilgiler verir. Geçmiş peygamberler ve onların gönderildiği topluluklar hakkında açıklamalar yapar. Kur’an, ibadetin sadece Allah’a yapılacağını açıklar. İnsanlardan ona ibadet etmelerini ister. İbadetlerin neler olduğu ve nasıl yapılacağı ile ilgili açıklamalar yapar. Namaz kılmanın, zekat vermenin, oruç tutmanın ve hacca gitmenin Müslümanlığın gereklerinden olduğunu bildirir.

Kur’an, insanın yapısını, yaratılışını anlatır. İnsanın Allah’a ve Allah tarafından yaratılmış tüm varlıklara karşı görev ve sorumluluğunu öğretir. Ahlaki ilkeleri insana bildirir. Yeryüzünde yapılan bütün işlerin en dürüst biçimde değerlendirileceğini, iyi işler yapanların ödüllendirileceğini, kötü işler yapanların ise ceza göreceklerini açıklar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.