Sizce Kur’an-ı Kerim hangi konularda açıklamalarda bulunup yol gösterir?

Sizce Kur’an-ı Kerim hangi konularda açıklamalarda bulunup yol gösterir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kur’an-ı Kerim insanlar için açıklayıcı ve yol gösterici bir kaynaktır. Kur’an inanç, ibadet ve ahlak konularında insanlara açıklamalarda bulunur ve yol gösterir.

Kur’an, insanlara Allah’ın varlığını ve birliğini açıklayıcı bilgiler verir. Ona nasıl inanılacağını ve ne şekilde ibadet edileceğini belirtir. Kişinin Yüce Allah’a ve diğer insanlara karşı görev ve sorumluluklarını bildirir. Evreni ve içindeki bütün varlıkları Allah’ın yarattığını vurgular. Gözle görebileceğimiz ve göremeyeceğimiz varlıklar hakkında açıklamalar yapar. Güneş, Ay, yıldızlar ve gezegenler hakkında bazı bilgiler verir. Kur’an, insanları ölümden sonraki yaşam hakkında aydınlatır.

Kıyametin kopuşu, ahiret hayatı, cennet ve cehennem ile ilgili açıklamalarda bulunur. İnsanın bu dünyada yaptığı iyiliklerin ve kötülüklerin karşılığını ahirette göreceğini belirtir.

Kur’an-ı Kerim, insana inanç, ibadet, ahlaki ilkeler, peygamberlerin ve geçmiş milletlerin kıssaları ve ahiret hayatı gibi temel konuları belli ilişkiler içinde ele alır. Bunlar; insan-Allah, insan-insan, Allah-evren ve insan-evren ilişkileridir. Bu ilişkileri insanın kendisine, çevresine ve Allah’a karşı sorumluluklarını göstermektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.