Ay Yüzeyine Yolculuk Yapan İnsan Yuri Gagarin

Ay Yüzeyine Yolculuk Yapan İnsan Yuri Gagarin (Yuri Gagarin) adlı bir rus kozmonot uzaya yolculuk eden ilk insan olarak tarihe geçti. Uzay gemisi Vostok 1 dünyadan yüzaltmış kilometre yukarıda saniyede sekiz kilometre yol alarak ilerliyordu. Gagarin geminin penceresinden dünyayı rahat bir şekilde izleyebiliyordu. Volstok 1 dünyanın çevresini bir kez dolaştı ve Gagarin 108 dakika sonra bir paraşüte asılı olan kabin bölmesi içinde yere inişi gerçekleştirdi.

Aya yolculuk yuri gargarin

Ne var ki Gagarin, Ay’a ayak basan insan olma isteğini gerçekleştiremeden öldü. Gagarin’in uzaya yaptığı ilk yolculuktan sonra onun sayesinde Amerikalı Neil Armstong (Neyl Amstrong) ve Edwin Aldrin  Apollo ismi verilen ay modülü ile 1969 yılında Ay’a ayak basan ilk insan oldular. Dünyaya dönmeden önce ay yüzeyinden kaya örnekleri aldılar ve Ay yüzeyine bilimsel deney araçları bıraktılar.

Bu ilk yolculuktan sonra Ay yüzeyine 1969 yılında bir 1971 yılında iki 1972 yılında 2 kere insanlı uçuşlar yapıldı. 1970 ve 1973 yıllarında Ruslar ay yüzeyini keşfetmek için Lunokhod ismini verdikleri iki adet insansız uzay araçları gönderdiler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.