Bir ülkede kamuoyunun ortaya çıkamamasının sonuçları neler olabilir?

Bir ülkede kamuoyunun ortaya çıkamamasının sonuçları neler olabilir? O ülkede kitle iletişim araçları güçlü değildir. O ülke hak ve özgürlüklere saygılı demokratik bir ülke olması çok zordur.

Ülkede kamuoyunun oluşmaması demek, o milletin bir amaç bir fikir bir ideal için biraraya gelmesi imkansızdır. Kamuoyunun ortaya çıkmaması önemli bazı hususlarda millet içinde çok fazla fikir ayrılıkları var demektir. Kamuoyunun ortaya çıkamayan ülkeleri zayıflatmak ve yok etmek daha kolay olur.

Bir ülkede, doğru haber veren, itibarlı basın olması demek o ülkenin insanların bir ülkü etrafında kolayca biraraya gelebiliyor demektir.

Atatürk kamuoyu için basının gerekliliğini ise şu sözlerle dile getirmiştir:

“Hükûmet, tavır ve hareketini düzenlemek için, kamuoyuna önem verince, kamuoyu teşkilatlanır. Kamuoyunun daima, faydalanılmaya hazır bir şekilde bulunabilmesi, onun bir teşkilata sahip olmasıyla mümkündür. Bu teşkilat, serbest tenkit ve münakaşa sahasıdır. Bu saha daima açık olmalı ve daima çeşitli fikirlerle beslenmelidir. Bu ise basının gayreti ve toplumun menfaatinin her gün yeniden yeniye münakaşa edilmesi ile olur.”

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.