Fok Balığı Hakkında Bilgi

Fok Balığı Hakkında Bilgi, Yüzgeçayaklılar (Pinnipedia) takımından denizde yaşayan memeli. Foklar üç büyük aileye ayrılan çok türdeş bir grup oluştururlar; Fokgiller ya da denizköpeğigiller (Phocidae); irikulaklıgiller (Otariidae); morsgiller (Odobenidae).

fok

Yüzmeye iyi uyarlanmış olan fokların gövdesi mekik biçimindedir. Ayakları yüzgeçayağı biçimine dönüşmüştür; arkadakiler, öndekilerden daha kısadır ve çok kısa olan kuyruğun yanlarında yer alırlar. Fokların boynu uzun değildir, başları daha çok küremsi biçimdedir (oysa irikulaklıgillerde burun incelmiştir). Birkaçı dışında hemen hemen bütün okyanuslarda ya da denizlerde rastlanan foklar, balıklar, yumuşakçalar, kimi kez de memelilerle beslenirler, soğuk bölgelerde sıcak bölgelere oranla daha fazla bulunurlar. Yüzgeçayakçıların en küçüğü olan Phoca hispada 1,40 m boyunda ve yaklaşık 90 kg ağırlıktadır; eri büyük olan ve “denizfili” adı verilen Mirounga leonis ise boyu 6,50 m’ye, ağırlığı 3500 kg’a erişebilen bir foktur. Küçük türler, Hazar. Denizi’nde ve Aral gölünde yaşarlar. Güney denizlerinde rastlanan denizfiline bu ad, boyunun büyüklüğü nedeniyle değil, erkeklerinde burnun özel bir kasın etkisiyle bir çeşit hortum gibi uzamış olması nedeniyle verilmiştir. Bu uzun burunlu dev denizfili, diş ileriyle çiftleşmek için dövüşür.

Aynı biçimde güney denizlerinde yaşayan ve yırtıcılığı nedeniyle leopar foku ya da pars foku (Hydrurga leptonyx) adı verilen bir başka fok da penguenlere ve hattâ genç foklara saldırır. Aynı ortamda yaşayan beyaz fok ya da yengeç foku yengeçlerle beslenir. Bir çok altcinsle temsil edilen “bayağı fok” ya da “bayağı denizköpeği” adı altında bilinen foklaraysa Kuzey Avrupa, Kanada ve Büyük Okyanus kıyılarında rastlanır.

İRİKULAKUGİLLER VE MORSGİLLER

Küçük dış kulaklarının bulunuşuyla ve toplumsal yaşamlarıyla dikkati çeken irikulaklıgiller, yeleli oldukları için “denizaslanları” ve yeleleri olmadığı için “denizayılan” denilen iki gruba ayrılırlar. Denizaslanlarının üç cinsi vardır: Otaria (Güney Amerika’nın batı kıyılarında yaşar), Neophoca (Avustralya’nın güney kıyılarında yaşar) ve Zalophus (Güney Amerika’ nın batı kıyılarında yaşar). Denizayılarınınsa yalnızca şu iki cinsi vardır: Arctocephalııs ve Callorhinus. Bu İkincisi özellikle kürkü için çok kıyıma uğramıştır.

Savunmada olduğu kadar saldırmada da rol oynayan aşın derecede gelişmiş köpekdişleriyle (hayvan, bu dişlerinden denizin dibini eşeleyerek, yumuşakçaları bulmak için yararlanır) nitelendirilen morsların yalnızca bir cinsi vardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.