Kuğular Hakkında Bilgi

Kazlar (Anseriformes) takımının ördekgiller (Anatidae) ailesinden kuş. Birçok türü havuzları süslemek ama­cıyla yetiştirüen kuğu, ördekgillerin en büyük kuşudur. İri gövdeli, uzun ve bükülebilen boyunlu, oldukça kısa ba­caklı ve ayak perdesi geniş olan bu kuş karada beceriksizdir, ama suyun yüzeyinde uzun süre ilerledikten son­ra uçar.

Kuğular, suda karadan daha kolaylık­la yaşarlar ve çekicilikleri süs kuşla­rı sayılmalarına neden olur. Kuğular, Avrupa, Asya, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’da yaşarlar.

En çok tanınan türü, sessiz kuğu ya da evcil kuğu (Cygnus olor) 1,60 m bo­yunda ve 23 kg ağırlıkta olabilir. Tü­müyle beyaz tüyleri ve dibinde bir yumrusu olan turuncu bir gagası var­dır. Yabani halde, Avrupa’ nın kuzeyindeki bataklıklarda yaşar ve kışın güneye göçer. Yarı evcil hal­de Hollanda’da, Thames’ta, Cenevre gölünde vb. boldur. Yavruları yumurtadan çıktıklarında esmer renklidir. Öbür iki tür Avrupa kuğusu da aynı biçimde tümüyle beyazdır; gagalarında yumru bulunmaz. Bunlar, çığlık gibi bir ses çıkaran ötücü kuğu (Cygnus cygnus) ile daha küçük olan Bew.ck kuğusudur (Cygnus bewickii). Kuzey bölgelerinde yuva yaparlar; soğuk dalgaları, Batı Avrupa’nın kıyılarına ya da tatlı sularına doğru gitmelerine neden olur. Kuzey Amerika, büyük trompetçi kuğunun (Cygnus buccinator) yaşam alanıdır. Beyaz olan bü’ türün neslinin ortadan kalkma tehlikesi.alınan koruma önlemleri sayesinde giderilmiştir. Avustralya’nm kırmızı gagalı kara kuğusu (Cygnus atratus) Avrupa parklarına girmiştir, burada bazen Güney Amerika’nın kırmızı ve mavi gagalı,beyaz bedenli,kara boyunlu kuğusuyla (Cygnus melanocoryphus) birlikte yaşar. Kuğular, bitkiler ve küçük hayvanlar la beslenirler; derme çatma yuvalar yaparlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.