Geçmişlerinizi anmak için siz ne yapıyorsunuz?

Geçmişlerinizi anmak için siz ne yapıyorsunuz? Duygu ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Ölüm kaçınılmaz bir gerçektir. Bu husus bir ayette şöyle ifade edilir: “Her canlı ölümü tadacaktır…”( Âl-i İmrân suresi, 185. ayet.) Dinimizde ölüm bir yok oluş değildir. Aksine yeni bir hayatın başlangıcıdır.

Bu hayata ahiret adı verilir. Her birimizin yaşamını yitirmiş yakınları olabilir. Bu nedenle bizler vefat eden yakınlarımızın mezarlarını ziyaret eder, onları iyi ve güzel yönleriyle hatırlarız. Sevgili Peygamberimiz mezar ziyaretinin anlam ve önemini şöyle dile getirmiştir: “Kabirleri ziyaret ediniz. Çünkü kabir ziyareti bize ahireti hatırlatır.” (Tirmizi, Cenaiz, 60; Ebu Davut, Cenaiz, 77)

Kabir ziyaretinde geçmişlerimiz için Allah’tan rahmet ve bağışlanma dileriz. Bu konuda bir ayette şöyle buyrulur: “Bunların (ölmüş kimselerin) arkasından gelenler şöyle derler: Rabb’imiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla; kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Rabb’imiz! Şüphesiz ki sen çok şefkatli, çok merhametlisin!” (Haşr suresi, 10. ayet.)

Kabirleri ziyaret etmek kadar bu mekanları korumak da önemlidir. Bu nedenle mezarlıklar, çiçek ve ağaçlarla yeşillendirilmelidir. Kabirleri ziyaret ettiğimiz zaman çevre temizliğine özen göstermeliyiz. Geçmişlerimizi hayırla anıp onlara dua etmeliyiz. Bizler iyi bir insan olarak anılmak istiyorsak günlük hayatımızda güzel söz söylemeli ve güzel davranışlarda bulunmalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.