Sindirim sistemini olumlu ve olumsuz etkileyen etmenler nelerdir?

Sindirim sistemini olumlu ve olumsuz etkileyen etmenler nelerdir? Değişik kaynaklardan araştırınız. Araştırmanızı tablo, grafik gibi veriler ve görsellerle destekleyiniz. Çalışmanızın sonuçlarını poster hâline getirerek sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Sindirim sisteminin sağlığını etkileyen olumlu ve olumsuz etkenler nelerdir?

– Ağız ve diş sağlığına dikkat etmemiz gerekir. Dişleri fırçalamak ve dişlerin çürümemesini sağlamak gerekir. Sağlıklı sayıları tam dişlerle besinleri daha iyi çiğner ve parçalar sindirim sisteminin işini kolaylaştırır. Olumlu etkiler. Dişleri fırçalamamanın sonucunda diş kayıplarının olması veya dişlerin ağrıması, besinlerin parçalanmamasına, büyük parçalarla sindirim sistemine gitmesine bazı problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir, olumsuz etkiler.  

– Ellerin temizliğine dikkat etmek, sindirim sistemine mikroplardan koruduğu için olumlu etkiler. Elleri yıkamamak bir takım mikropların sindirim sistemine bulaşmasına sebep olacağı için olumsuz etkiler.

– Sebze ve meyvelerin üzerinde bir takım tarımsal ilaçlar, zararlı kalıntılar ve mikropların olabileceği için yakınarak ve temizlenerek tüketilmesi sindirim sistemini olumlu etkiler. Sebze ve meyvelerin temizlenmeden tüketilmesi sindirim sistemini olumsuz etkiler.

– Dengeli ve yeterli beslenme sindirim sistemini olumlu, dengesiz beslenme sindirim sistemini olumsuz etkiler.

–  Sağlıklı beslenme vücut yararlı besinleri tüketmek sindirim sistemini olumlu etkiler. Hamburger, cips v.b. sağlıksız ürünlerde sisdirim sistemini olumsuz etkilemektedir. 

– Sıcaklığı normal yiyecek ve içecekler sindirim sisteminin olumlu etkiler. Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içecekler sindirim sistemini olumsuz etkileyen etmendir.

– Yiyecekleri ağzımızda iyice çiğneyip parçalayıp öyle yutmayız böyle davranmak sindirim sistemini olumlu, çiğnemeden yutmak olumsuz etkiler. Özellikle midemiz bu durumdan çok olumsuz etkilenir.

– Yeterli oranda ve düzenli su tüketmek olumlu, su içmemek olumsuz etkiler.

– Alüminyum, bakır ve plastik mutfak eşyaları kullanmak olumsuz etkiler, çelik, cam ve toprak mutfak eşyaları kullanmak olumlu etkiler.

– Hareket etmek olumlu, hareketsiz bir yaşam olumsuz etkiler.

– Sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar olumsuz etkiler.

– Sıkıntı, üzüntü, stres gibi olumsuz ruh halleri sindirim sistemini olumsuz etkilemektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Görseller için google görsellerden aynı başlıkla ararsanız, eminim daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.